Jakie soki warto pić przed treningiem

2024-01-12
Jakie soki warto pić przed treningiem

Zdrowy tryb życia obejmuje szereg różnych aspektów, które wspólnie przyczyniają się do ogólnego dobrostanu fizycznego i psychicznego. Aktywność fizyczna, zbilansowana dieta i regeneracyjny sen to niewątpliwie najważniejsze elementy zdrowego trybu życia, które powinny się wzajemnie uzupełniać. Osoby intensywnie uprawiające sport muszą w szczególności zwrócić uwagę na jakość swojej diety, ponieważ ich organizm potrzebuje większej ilości energii i składników odżywczych do utrzymania wydolności organizmu i zachowania optymalnego stanu zdrowia. Poza stałymi posiłkami obfitującymi w węglowodany, białko, witaminy i minerały, warto również włączyć do swojej diety świeżo wyciskane soki owocowo warzywne otrzymywane za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Picie soków przed treningiem może bowiem przynieść zaskakujące rezultaty, które przyczynią się nie tylko do poprawy wyników sportowych, ale także ogólnej kondycji organizmu.

Dlaczego warto pić soki przed treningiem?

Wypicie szklanki pożywnego soku przed treningiem może mieć bardzo korzystny wpływ na ogólną wydolność organizmu i doskonale przygotuje go do intensywnego wysiłku. Poznaj kilka korzyści wynikających z picia soków przed treningiem:

  1. Nawodnienie organizmu

Świeżo wyciskane soki to jeden z najlepszych sposobów na nawodnienie organizmu, które jest kluczowe dla zachowania wydolności fizycznej. Odpowiednie nawodnienie uzupełnia płyny w organizmie, obniża temperaturę ciała, uspokaja tętno, wspomaga regenerację mięśni, łagodzi zmęczenie, nawilża stawy i eliminuje skurcze. Owoce i warzywa są pełne naturalnej, “żywej” wody, która jest zdecydowanie lepiej przyswajalna niż zwykła woda z kranu, czy woda butelkowana. Woda z warzyw i owoców ma też większą zdolność do oczyszczania i usuwania toksyn z organizmu, a dodatkowo wspiera transport substancji odżywczych do komórek. Sok nawadnia szybko i skutecznie również za sprawą obecności elektrolitów takich, jak potas, sód, wapń, czy magnez, które odpowiadają za gospodarkę wodną organizmu i zwiększają wchłanianie wody.

  1. Zastrzyk energii w postaci węglowodanów

Soki z owoców i warzyw to potężna porcja łatwo przyswajalnych węglowodanów w postaci glukozy i fruktozy, które są głównym źródłem energii dla organizmu. Świeżo wyciskany sok wypity przed treningiem to zdrowy zastrzyk energii, który wzmaga uczucie gotowości do ćwiczeń.

  1. Solidna porcja witamin i minerałów

Świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne niejednokrotnie dostarczają całych kompleksów witaminowo-mineralnych wspierających funkcje organizmu podczas treningu. Wapń zawarty w jarmużu, czy natce pietruszki jest niezbędny dla utrzymania mocnych kości. Magnez w szpinaku czy rukoli odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mięśni i przewodnictwo nerwowe. Potas z papryki i pomidorów wspomaga równowagę płynów w organizmie i reguluje ciśnienie krwi. Witamina C obecna niemal w każdym owocu i warzywie chroni komórki organizmu przed stresem oksydacyjnym i wspomaga produkcję kolagenu, który jest istotny dla zdrowia stawów. Witamina A zawarta w marchewce lub w dyni również pomaga neutralizować działanie wolnych rodników i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Witaminy z grupy B, których źródłem są m.in.: pomarańcze, morele i buraki są kluczowe dla metabolizmu energii i regeneracji komórek.

  1. Działanie przeciwzapalne i regenerujące

Soki owocowo warzywne dostarczają całej masy substancji odżywczych o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych, dzięki czemu poprawiają ogólną wydolność organizmu i wspomagają regenerację potreningową. Witamina C, witamina E, beta-karoten, flawonoidy i polifenole neutralizują działanie wolnych rodników, które powstają w organizmie podczas intensywnego treningu, a tym samym zmniejszają stres oksydacyjny, który może być przyczyną powstawania stanów zapalnych. Owoce i warzywa stymulują wewnętrzne mechanizmy obronne organizmu, zwiększając produkcję enzymów antyoksydacyjnych, takich jak dysmutaza ponadtlenkowa czy glutation, które chronią przed wpływem szkodliwych substancji utleniających przyczyniających się do uszkodzenia komórek i tkanek

Jakie soki warto pić przed treningiem?

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju aktywność fizyczną planujesz, czy będzie to szybki, spacer, spokojny trucht, jazda na rowerze, taniec, czy intensywny trening na siłowni, to warto, abyś dobrze przygotował swój organizm do podjęcia wysiłku fizycznego i skomponował sok, który dostarczy Ci energii, nawodni komórki ciała i zaopatrzy je w niezbędne składniki odżywcze. Podpowiadamy, po jakie soki powinieneś sięgać przed treningiem, aby osiągnąć zamierzone rezultaty.

Sok z cytrusów

Sok z cytrusów takich, jak pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, cytryny jest nie tylko bardzo smaczny, ale także pożywny i energetyzujący. Ten sok obfituje w witaminę C, która wspomaga układ odpornościowy i pomaga w eliminacji toksyn z organizmu. Ponadto, cytrusy stanowią doskonałe źródło węglowodanów, co przekłada się na szybkie dostarczanie energii. Owoce te są także bogate w elektrolity, takie jak potas i magnez, które skutecznie zapobiegają skurczom mięśni oraz są istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Pomarańcze i cytryny zawierają również aminokwas o nazwie L-cytrulina. Składnik ten poprawia przepływ krwi i rozszerza naczynia krwionośne, co z kolei przyczynia się do zwiększenia wydolności fizycznej podczas treningu. L-cytrulina pomaga również w zmniejszeniu uczucia zmęczenia oraz wspiera organizm w procesie regeneracji po wysiłku fizycznym.

Sok z buraków

Sok buraczany to prawdziwa kopalnia witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na poprawę wydolności fizycznej. Buraki dostarczają organizmowi witaminę C, witaminę B6, kwas foliowy, żelazo, magnez, potas oraz inne składniki odżywcze, istotne dla prawidłowej pracy mięśni, układu nerwowego oraz utrzymania równowagi elektrolitowej. Co więcej, buraki stanowią bogate źródło azotanów, które organizm przekształca w tlenki azotu. Tlenki azotu przyczyniają się do rozszerzania naczyń krwionośnych, co może zwiększać przepływ krwi do mięśni i poprawiać ogólną wydolność fizyczną. Spożycie soku z buraków może również zwiększać wydolność tlenową podczas aktywności i przyczynić się do lepszej tolerancji wysiłku fizycznego. Betaina wpływa z kolei na redukcję stresu oksydacyjnego i wspiera procesy regeneracyjne mięśni. Buraki słyną także z korzystnego wpływu na obniżanie ciśnienia krwi, co również okazuje się korzystne dla efektywności energetycznej organizmu.

Sok z marchwi

Sok z marchwi obfituje w beta-karoten przekształcany w organizmie do witaminy A, która jest istotna dla utrzymania zdrowych oczu, skóry i błon śluzowych. Dla sportowców, którzy polegają na precyzji widzenia i reakcji, zdrowe oczy to istotny aspekt zdrowotny. Poza tym marchew jest również cennym źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Witaminy i minerały takie, jak witamina K, witamina B6, kwas foliowy, potas i miedź przyczyniają się do poprawy funkcji mięśni, układu nerwowego i utrzymania równowagi elektrolitowej.

Sok z jarmużu lub szpinaku

Jarmuż i szpinak to warzywa liściaste, które słyną z wielu cennych właściwości zdrowotnych dlatego polecane są w diecie osób prowadzących aktywny tryb życia i uprawiających sport. Jarmuż i szpinak są źródłem m. in.: witaminy K, witaminy A, witaminy C, kwasu foliowego, żelaza, magnezu i potasu, które poprawiają funkcje mięśni, promują zdrowie kości, przyczyniają się do produkcji czerwonych krwinek i wspierają ogólną wydolność organizmu. Przeciwutleniacze w postaci witaminy C, luteiny, zeaksantyny zwalczają wolne rodniki, które powstają w organizmie w wyniku intensywnego treningu. Azotany zwiększają przepływ krwi i dostarczają tlen do mięśni.

Sok z selera naciowego

Sok z selera naciowego to doskonały środek nawadniający. 95% masy selera stanowi woda, która w połączeniu z potasem przyczynia się do utrzymania równowagi płynów w organizmie oraz prawidłowego funkcjonowania komórek, w tym komórek mięśniowych. Seler naciowy to warzywo niskosodowe, dlatego jest korzystny dla osób dbających o zdrowie układu krążenia i kontrolę ciśnienia krwi. Seler naciowy jest też niskokaloryczny, dlatego bez obaw może być spożywany nawet w większych ilościach przez osoby, które chcą utrzymać lub osiągnąć szczupłą sylwetkę.

Sok z jabłek

Sok z jabłek to wspaniała propozycja dla miłośników soków owocowych, którzy jednocześnie pragną utrzymywać kontrolę nad poziomem cukru we krwi i dbać o swoją sylwetkę. Jedna szklanka tego pysznego napoju dostarcza zaledwie 125 kalorii, co czyni go niskokalorycznym wyborem. Co więcej, jabłka zajmują czołowe miejsce wśród owoców o najniższym indeksie glikemicznym (IG 39), co oznacza, że ich spożycie wpływa łagodnie na poziom glukozy we krwi. W dodatku jabłka zawierają sporą ilość wody i są źródłem potasu, co powoduje, że są wspaniałym środkiem nawadniającym.

 

Sok z granatu

Granat to owoc potężny pod względem zawartości antyoksydantów. Poza sporą ilością witaminy C zawiera także polifenole, antocyjany i kwas elagowy, które stanowią nieocenioną obronę przed stresem oksydacyjnym, a przy tym poprawiają przepływ krwi. Lepszy przepływ krwi wspomaga dostarczanie tlenu do tkanek i wpływa na szybszą regenerację mięśni, zmniejszenie stanów zapalnych i niwelowanie bólu mięśniowego. Składniki obecne w granatach mogą też wspierać zdrowie stawów i regulować stany zapalne, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko kontuzji.

Sok z imbiru

Imbir uznawany jest za naturalne lekarstwo i słynie ze swoich właściwości przeciwzapalnych przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych. Osoby, które regularnie uprawiają sport i spożywają sok z dodatkiem imbiru mogą spodziewać się wielu korzyści w postaci zwiększonej tolerancji na ból, łagodzenia bólu mięśni i stawów oraz poprawę krążenia krwi. Wszystko za sprawą bioaktywnych związków zawartych w korzeniu imbiru, z których kluczowym jest gingerol.

 

Wszystkie zaproponowane przez nas soki możesz pić samodzielnie lub łączyć je ze sobą. Nie ograniczaj się tylko do jednego składnika i stwórz kompozycję, która będzie Twoim boosterem przed treningiem. Wyciskając sok, weź pod uwagę swoje indywidualne potrzeby żywieniowe i sięgaj po składniki, które najbardziej Ci smakują. Eksperymentuj i sprawdzaj, jakie soki najlepiej służą Twojemu organizmowi. Nie zapominaj również o wodzie, której spożywanie jest szczególnie ważne podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

pixel