Po długiej i często zbyt kalorycznej zimie przychodzi czas kiedy chcemy poczuć się lekko i zdrowo. Świeżo wyciskane soki warzywne to bardzo dobry sposób na regenerację flory bakteryjnej, wsparcie metabolizmu i pozbycie się zbędnych kilogramów

Badania potwierdzają, że niektóre produkty przemiany materii z biegiem czasu odkładają się w organizmie i mają działanie utleniające czyli niszczące i toksyczne dla zdrowych komórek. Z takich złogów łatwo powstają kamienie w nerkach lub kryształki rożnego pochodzenia mineralnego w stawach, ograniczając ich ruchomość i nasilając stany zapalne całego organizmu. Żyjemy w środowisku zanieczyszczonym chemicznie i nie jesteśmy w stanie zniwelować tego wpływu w 100 %. Powinniśmy jednak dbać o to żeby szkodliwe substancje miały jak najmniejszy wpływ na nasz organizm, w czym skutecznie może pomóc właśnie detoks.

Założeniem sokowego detoksu jest pozbycie się toksyn z organizmu, samooczyszczenie układu pokarmowego i odciążenie wątroby i nerek. Świeżo wyciskane soki warzywno-owocowe to jeden z najskuteczniejszych wspomagaczy tego procesu.

Niezbędnym dla nas składnikiem zawartym w świeżo wyciskanych sokach jest włókno roślinne. Nie jest ono trawione przez enzymy układu pokarmowego, dlatego jest swoistą „miotełką” dla jelit. Przyspiesza pasaż pokarmu, zapobiega zaparciom i usuwa toksyny przez co zapobiega nowotworom jelita grubego . Ponadto ma właściwości wiązania wody, dlatego pęcznieje w żołądku i daje uczucie sytości. Zmniejsza wchłanianie cholesterolu, obniża ciśnienie krwi i ogranicza ilość glukozy i zapotrzebowanie organizmu na insulinę.

Świeże soki mają również alkalizujący wpływ na nasz organizm. To szczególnie istotne dla osób które w swojej diecie spożywają sporo mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, które zakwaszają organizm. Regularne spożywanie „ żywych soków” przywraca prawidłowe pH przez co zaczynamy czuć przypływ energii, poprawia się nasze samopoczucie i jasność umysłu, znika przemęczenie i przechodzi chęć na podjadanie i śmieciowe jedzenie. Taka kuracja to naturalny antydepresant, oczyszczający detoks i odmładzanie w jednym.

Nie dajmy się więc wciągnąć w przyjmowanie drogich leków i suplementów, które często mogą przynieść niepożądane skutki uboczne. Wypróbujmy zamiast nich domowy detoks z wykorzystaniem świeżych warzyw i owoców, które najlepiej i najszybciej przyswoimy w formie wyciskanego soku.

Aby skomponować idealny sok oczyszczający należy pamiętać o właściwych składnikach. Zachęcamy do skorzystania z kilku naszych propozycji:
Zielony sok likwidujący obrzęki: 2 łodygi selera naciowego – 200 g świeżego ananasa- pęczek natki pietruszki – 1 świeży ogórek
Czerwony sok dotleniający komórki: burak – szklanka szpinaku – cytryna bez skórki – 2 marchewki
Pietruszkowy sok detoksykujący: pęczek natki pietruszki – 2 ogórki – 3 łodygi selera naciowego
Pokrzywowy sok odnowy: 1 szklanka świeżych pokrzyw – 1 jabłko – 1 limonka bez skórki – 1 ogórek
Pomarańczowy power: 2 marchewki – 1 ogórek – 1 zielona papryka
Sok na lepszy metabolizm: grapefruit bez skórki – marchewka – 1 szklanka jarmużu