5 wskazówek, jak zaoszczędzić czas na wyciskaniu soków

2024-07-10
5 wskazówek, jak zaoszczędzić czas na wyciskaniu soków

Uwielbiasz świeżo wyciskane soki i czujesz, jak dobrze wpływają na Twoje zdrowie i samopoczucie? Może przeszedłeś już etap totalnej ekscytacji, wyciskania soków kilka razy dziennie i testowania przeróżnych przepisów, a teraz Twoje zapał nieco osłabł? Zauważasz, że brak Ci czasu na codzienne przygotowywanie soków, kupowanie świeżych składników i mycie wyciskarki? Chciałbyś wrócić do zdrowych nawyków, ale ogranicza Cię brak czasu i motywacji? Mamy dla Ciebie 5 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić czas i cieszyć się świeżymi sokami bez dodatkowego stresu.

  1. Dobra wyciskarka wolnoobrotowa to połowa drogi do sukcesu

Na rynku dostępnych jest wiele wysokiej jakości, wydajnych wyciskarek wolnoobrotowych, które doskonale spełniają swoją rolę, oferując bogate w wartości odżywcze, klarowne, smaczne i aromatyczne soki. Wiele modeli zasługuje na miano niezawodnych pod względem wartości i jakości otrzymywanych napojów. Jednakże, warto przyjrzeć się funkcjonalnościom wyciskarek, które mogą ułatwić codzienne przygotowanie soków.

 

Wyobraź sobie wyciskarkę, do której możesz wkładać składniki w całości, bez konieczności ich krojenia. Brzmi zachęcająco, prawda? W rzeczywistości istnieje taki model. Wyciskarka Kuvings Revo 830 nie tylko oferuje soki o doskonałej jakości, ale także upraszcza codzienną rutynę wyciskania dzięki innowacyjnym rozwiązaniom. Sprzęt ten jest wyposażony w dwa różne wloty na owoce i warzywa.

 

Pierwszy wlot, o średnicy 88 mm, przeznaczony jest do składników o kulistym kształcie, takich jak jabłka, pomarańcze, pomidory, które możesz wrzucać do wyciskarki w całości. Nie musisz obawiać się, że gniazdo nasienne z jabłka uszkodzi wyciskarkę, ponieważ sprzęt został zaprojektowany tak, aby radzić sobie z tym problemem bez najmniejszego wysiłku. Przez ten wlot możesz również wkładać w całości małe papryki, kiwi, gruszki, a także morele, nektarynki, brzoskwinie i śliwki – pamiętaj tylko, aby wcześniej usunąć twarde i duże pestki, ponieważ te z kolei mogą już uszkodzić mechanizm urządzenia.

 

Drugi wlot, o średnicy 43 mm, wyposażony jest w sprytne ostrze tzw. smart cut. Służy on do wyciskania soków z warzyw włóknistych, takich jak seler naciowy i jarmuż, oraz podłużnych i twardych, np. marchewki czy pietruszki. Warzywo włożone w całości do wlotu zostanie pocięte przez ostrze na mniejsze kawałki, a Ty możesz zapomnieć o używaniu deski do krojenia i noża podczas wyciskania swojego soku.

  1. Nie obieraj ze skóry owoców i warzyw, których nie musisz

Obieranie składników ze skórki to kolejna czynność, która wydłuża proces przygotowania soku. Oczywiście owoce takie jak jagody, truskawki, winogrona, jabłka, śliwki, gruszki czy brzoskwinie zazwyczaj są spożywane ze skórką. Skórka tych owoców jest miękka, wartościowa i łatwo przyswajalna, więc można je wrzucać do wyciskarki bez obierania. A co z owocami cytrusowymi, bananami czy granatem? Skórka tych owoców wydaje się niejadalna, choć warto wiedzieć, że zawiera wiele cennych składników. Zakładając jednak, że nie chcesz wyciskać soku z cytrusów ze skórką, musisz poświęcić czas na ich obranie.

 

Możesz natomiast bez problemu nie obierać skórki z arbuza, melona, kiwi, ananasa, cukinii, buraków, ogórków, marchewki, pietruszki, kalarepy i selera. Wyciskarka świetnie sobie z nią poradzi, a Ty zyskasz dodatkową wartość odżywczą w swoim soku.

 

Brak konieczności krojenia i obierania składników to fantastyczna oszczędność czasu! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, które owoce i warzywa można wyciskać ze skórą, polecamy artykuł “Czy obierać owoce i warzywa do wyciskania?”, gdzie znajdziesz na ten temat wiele cennych informacji.

  1. Zaplanuj swoje soki z wyprzedzeniem i zrób tygodniowe zakupy

Codzienna pogoń za składnikami do soków może okazać się prawdziwą zmorą, zwłaszcza jeśli dbasz o to, aby wybierać owoce i warzywa sezonowe i najlepszej jakości. W jednym sklepie brakuje szpinaku, w innym nie ma Twoich ulubionych pomarańczy. Po ciężkim dniu w pracy nie masz ochoty iść na zakupy, ale z chęcią napiłbyś się świeżego soku. Co w tej sytuacji?

 

Rozwiązanie jest proste! Z góry zaplanuj, na jakie soki chcesz postawić w danym tygodniu i odpowiednio wcześniej się do tego przygotuj. Robienie tygodniowych zakupów na soki to prosty sposób, aby zaoszczędzić czas i codziennie cieszyć się świeżymi sokami. Odpowiednio przechowywane składniki przetrwają wiele dni, więc nie musisz obawiać się, że zaczną się psuć.

 

Sporządź listę zakupów, uwzględniając różnorodność owoców i warzyw, które planujesz wykorzystać w swoich sokach. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas, ale także będziesz miał pewność, że Twoje soki będą pełne wartości odżywczych i smaku.

  1. Wyciśnij sok dzień wcześniej

Kolejną przeszkodą, która odbiera Ci możliwość delektowania się świeżo wyciskanymi sokami, jest brak czasu w trakcie tygodnia, zwłaszcza rano, gdy wszystko robisz w pośpiechu. Rozwiązanie? Wyciśnij sok dzień wcześniej!

 

To proste, a dzięki temu będziesz mógł cieszyć się zdrowym i smacznym sokiem w pracy lub w szkole bez konieczności poświęcania cennych minut w porannym zamieszaniu. Wystarczy, że wieczorem wyciśniesz sok, a następnie przechowasz go w lodówce. Sok przechowywany w lodówce zachowuje swoje właściwości przez około 24-48 godzin, więc możesz wycisnąć więcej porcji na jeszcze kolejny dzień. Wypij sok na śniadanie lub zabierz go ze sobą i ciesz się jego smakiem w dowolnym momencie dnia.

 

  1. Prosty tip, który oszczędzi Twój czas na myciu komponentów wyciskarki

Czy wiesz, że nie wszystkie części wyciskarki musisz myć za każdym razem? Mamy dla Ciebie super przydatną wskazówkę, dzięki której zaoszczędzisz czas i wysiłek.

 

Zapewne Twoja wyciskarka posiada w zestawie dwa pojemniki, z których jeden ustawiasz pod wlotem na sok, a drugi pod wlotem na pulpę, czyli resztki po owocach i warzywach. Oba pojemniki powinny być dokładnie umyte i wysuszone po każdym użyciu. Jednak jest sposób, aby uprościć ten proces!

 

Wystarczy, że pojemnik na pulpę wyłożysz torbą foliową, którą po wyciśnięciu soku wyjmiesz z pojemnika i wyrzucisz razem z resztkami do kosza lub wysypiesz jej zawartość na kompost. Tak proste, a genialne, prawda?

 

A co z drugim pojemnikiem? Zamiast używać oryginalnego pojemnika wyciskarki, wykorzystaj naczynie docelowe, w którym będziesz przechowywał swój sok. Może być to słoik, butelka lub inny pojemnik, w którym będziesz trzymał sok w lodówce lub zabierzesz go ze sobą do pracy, szkoły czy na wycieczkę. W ten sposób pojemniki pozostaną czyste, a Ty będziesz miał mniej zmywania!

Podsumowanie

Codzienne przygotowywanie świeżych soków nie musi być czasochłonne ani stresujące. Dzięki naszym 5 praktycznym wskazówkom, możesz cieszyć się zdrowymi, pełnymi witamin napojami, bez nadmiernego wysiłku i poświęcania cennych minut. Wybór odpowiedniej wyciskarki wolnoobrotowej takiej, jak Kuvings Revo 830, której funkcjonalności znacznie ułatwiają przygotowanie soków, to klucz do sukcesu. Dodatkowo, rezygnacja z obierania skórki tam, gdzie nie jest to konieczne, planowanie zakupów z wyprzedzeniem oraz przygotowywanie soków na zapas to kroki, które pomogą Ci zaoszczędzić czas i zachować zdrowe nawyki.

 

Nie zapomnij również o prostym, ale skutecznym sposobie na ułatwienie mycia komponentów wyciskarki. Wyłożenie pojemnika na pulpę torbą foliową oraz wykorzystanie docelowego naczynia na sok sprawią, że codzienne sprzątanie będzie szybsze i łatwiejsze.

 

Dzięki tym trikom, wyciskanie soków stanie się przyjemnością, a Ty będziesz mógł w pełni korzystać z dobrodziejstw świeżych napojów bez zbędnego stresu.

pixel