Detoksy sokowe - czy są bezpieczne?

2022-10-28
Detoksy sokowe - czy są bezpieczne?

Detoksy sokowe to aktualnie gorący i wywołujący wiele kontrowersji temat, który skupia zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników tej metody oczyszczania organizmu. Przedstawiciele obu grup, wśród których znajdują się także lekarze, dietetycy i doradcy żywieniowi, uważają, że mają solidne podstawy do tego, aby bronić swoich tez. Czy proces sokowy na pewno jest bezpieczny dla zdrowia? Czy niejedzenie, a przyjmowanie jedynie pokarmu w postaci płynnej przez dłuższy okres czasu nie zaburzy funkcji organizmu i nie doprowadzi do wygłodzenia? W tym artykule postaramy się dostarczyć Ci solidnej porcji wiedzy, dzięki której sam będziesz mógł ocenić, czy tego typu proces jest wskazany i odpowiedni dla Ciebie.

Jakie są korzyści ze spożywania soków?

Świeżo wyciskane soki to bez wątpienia bomba witaminowo-mineralna, która pozwala dostarczyć do organizmu potężną dawkę składników odżywczych odgrywających istotną rolę w profilaktyce idealnego zdrowia. Co więcej, pijąc soki odciążamy układ pokarmowy, gdyż nie wymagają one długich procesów trawiennych, a substancje odżywcze zawarte w sokach owocowych i warzywnych natychmiast trafiają do krwioobiegu i są wchłaniane do komórek ciała, stając się dla nich źródłem energii.

Soki stanowią ważny i cenny element zbilansowanej diety, dlatego na stałe powinny zagościć w jadłospisie każdej osoby dbającej o zdrowie. Ułatwiają spożycie dziennej zalecanej porcji owoców i warzyw w łatwo przyswajalnej formie i są doskonałym sposobem na uzupełnienie niedoborów. W sokach znajdziemy również mnóstwo wartościowych przeciwutleniaczy, które chronią komórki organizmu przed działaniem wolnych rodników produkowanych przez toksyny.

Czy powinniśmy się oczyszczać i czy diety sokowe są skuteczne?

Zdania na temat detoksów sokowych są bardzo podzielone. Przeciwnicy tej formy terapii twierdzą, że możliwość oczyszczenia organizmu za pomocą jakiejkolwiek niepełnowartościowej diety to totalny i szkodliwy mit. Według ich teorii nasze organizmy doskonale samodzielnie radzą sobie z nadmiarem toksyn eliminując je poprzez wątrobę, nerki, płuca, jelita i skórę. Proces detoksykacji trwa więc nieustannie i nie ma potrzeby wlewać w siebie litrów soków, aby utrzymać równowagę organizmu. Wystarczy stosować racjonalną, zbilansowaną dietę oraz dbać o umiarkowaną ilość aktywności fizycznej, by nasze organy eliminacyjne prawidłowo spełniały swoje funkcje. Uważają oni także, że detoks sokowy nie spełnia podstawowych kryteriów diety pełnowartościowej, przez co może prowadzić do powstania wielu niedoborów i przynieść organizmowi więcej szkód niż pożytku.

A co w tej kwestii sądzą zwolennicy detoksów sokowych? Przede wszystkim w pełni zgadzają się z teorią, że nasze organizmy posiadają genialny wewnętrzny system odtruwania, oczyszczanie zachodzi przez cały czas i jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Pierwsza linią obrony jest wątroba, która odpowiada za chemiczny rozkład wszystkiego, co przedostaje się do naszego ciała. Wątroba neutralizuje szkodliwe substancje oraz umożliwia wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Jelito grube stanowi z kolei główną drogę eliminacji toksyn oraz odpadów metabolicznych. W procesach oczyszczania niezwykle ważną rolę odgrywają także nerki. Filtrują szkodliwe substancje z krwi i wydalają je wraz z moczem.

To, co różni obie teorie to to, że propagatorzy diet sokowych uważają, że okresowe prowadzenie procesów dodatkowego oczyszczania jest niezbędne, aby zachować dobre zdrowie we współczesnym świecie. Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach z każdej strony narażeni jesteśmy na działanie toksyn. Są one obecne w żywności, w wodzie, w powietrzu, w kosmetykach i środkach czystości. Toksyny zakłócają właściwe funkcjonowanie organizmu i mogą powodować wiele nieprzyjemnych objawów.

 

Czy wiesz, że?

W ciągu 1 roku w naszym organizmie może uzbierać się ponad 8 kg toksyn! Co ciekawe, w ciągu jednego dnia stykamy się z większą ilością toksyn środowiskowych niż nasi przodkowie w trakcie całego życia.

 

Przeciążone i przepracowane organy, które tak usilnie próbują utrzymać nasze ciało w zdrowiu, z czasem mogą stracić zdolność do skutecznego odtruwania. Toksyny nie znajdując dróg ujścia, lokują się w komórkach orgnizmu, wewnątrz narządów, w stawach, w tkance tłuszczowej, w jelitach, mózgu, płucach, włosach i paznokciach, gdzie rozpoczynają swoją niszczycielską działalność. Jeśli toksyny nie są regularnie usuwane, mogą wywoływać szereg skutków ubocznych, które mogą być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Do popularnych objawów wskazujących na zatoksycznienie organizmu należą m.in. problemy ze strony układu pokarmowego takie, jak wzdęcia, gazy, zaparcia, biegunki, nadwaga, chroniczne zmęczenie, bóle głowy, częste przeziębienia, bóle i sztywność stawów, kłopoty ze snem, przewlekły katar i problemy z zatokami, wysypki skórne, niepłodność, apatia i wiele innych.

Mimo wszelkich dowodów świadczących o nagromadzeniu się toksyn w organizmie oraz ich negatywnym wpływie na zdrowie, wciąż toczy się żywa dyskusja na temat potrzeby okresowego oczyszczania. Według zwolenników okresowych detoksów stopień, w jakim jesteśmy narażeni na kontakt z substancjami wywołującymi stany zapalne jest dużo wyższy od tego, z jakim organizm może sobie poradzić sam. Aby odwrócić niepożądane skutki przewlekłych chorób i nadmiaru toksyn w organizmie, zalecają przeprowadzanie regularnego oczyszczania np. za pomocą diety sokowej, która ma usprawnić zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych i usuwania zbędnych odpadów, a tym samym przyczynić się do poprawy zdrowia i samopoczucia.

Na czym polega dieta sokowa?

Dieta sokowa polega na spożywaniu wyłącznie pokarmów w postaci soków owocowo-warzywnych uzyskiwanych za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej i całkowitej rezygnacji z pokarmów stałych. Dodatkowo zaleca się picie dużych ilości wody lub herbat ziołowych, ale istnieją również bardziej restrykcyjne procesy oparte tylko i wyłącznie o świeżo wyciskane soki. Dieta sokowa może trwać jedną dobę, kilka lub kilkanaście dni, a najwięksi entuzjaści potrafią prowadzić detoks nawet przez kilka miesięcy. Podczas stosowania terapii powinno przyjmować się ok. 5-6 porcji różnego rodzaju soków na dobę i bezwzględnie zrezygnować z kawy, mocnej herbaty, cukru, tytoniu i alkoholu.

Czy detoks sokowy jest bezpieczny?

Krótkotrwały detoks sokowy w postaci 1 lub 3-dniowego oczyszczania to bezpieczna kuracja, która może działać z korzyścią dla większości osób. Twój organizm otrzyma w tym czasie spory zastrzyk witamin, minerałów oraz polifenoli. Soki odciążą Twój układ pokarmowy, zapewnią optymalną przemianę materii, uzupełnią zapas wody w organizmie i przywrócą równowagę kwasowo-zasadową.

Warto mieć jednak świadomość, że tego typu terapie często mogą być także trudnym i mozolnym procesem, podczas którego ujawnią się różne słabości organizmu. Objawy takie, jak bóle głowy, nudności, bóle stawów, senność, apatia, odczucie przeszywającego zimna to typowe, choć niezbyt przyjemne dolegliwości, które mogą pojawić się na początku odtruwania. Zwykle świadczą o uruchomieniu pożądanych procesów naprawczych i uwalnianiu toksyn z organizmu. Cóż, toksyny muszą znaleźć ujście z ciała i szukają różnych dróg na ich eliminację. Stąd mogą pojawić się także różne zmiany zapalne na skórze, wyrzuty alergii, czy mocz o nieprzyjemnym zapachu. Objawy te zwykle jednak mijają po kilku dobach, dlatego nie należy się ich obawiać, a raczej traktować jako dobrodziejstwo dla organizmu. Jeżeli jednak dolegliwości są zbyt silne, wywołują duży niepokój i utrudniają codzienne funkcjonowanie, niezwłocznie należy przerwać detoks lub skonsultować się z lekarzem. Wykonując regularnie oczyszczania na sokach podobnych symptomów będzie pojawiało się coraz mniej, a Ty wraz z zaadoptowaniem organizmu do nowych warunków, będziesz mógł stopniowo wydłużać proces o dodatkowe dni. Maksymalny czas zalecanej kuracji to okres do 14 dni, a pełny detoks sokowy może być przeprowadzany nie częściej niż co 3 miesiące.

Czy są jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia detoksu sokowego?

Detoks sokowy trwający powyżej 3 dni może nie być kuracją odpowiednią dla każdego. Osoby ciężko pracujące fizycznie, uprawiające intensywnie sport lub przebywające w okresie rekonwalescencji mogą źle znosić deficyt kaloryczny związany z dietą sokową, która może wywołać niebezpieczne objawy w postaci omdlenia lub osłabienia. Detoks na sokach nie powinien być także stosowany przez dzieci i młodzież do 18. roku życia, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jeśli cierpisz na jakiekolwiek przewlekłe choroby, przyjmujesz regularnie leki, przed rozpoczęciem kuracji koniecznie skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, a najlepiej także z dietetykiem klinicznym. Dieta sokowa nie jest także odpowiednią formą oczyszczania dla diabetyków, osób ze schorzeniami nerek lub wątroby.

Jakich efektów można się spodziewać po zastosowaniu detoksu sokowego?

Prawidłowo i racjonalnie przeprowadzony detoks na sokach może nieść za sobą szereg korzyści zdrowotnych dla organizmu. Jednym z najważniejszych skutków terapii jest wsparcie ciała w usuwaniu destrukcyjnie działających toksyn. Pijąc soki warzywno-owocowe dostarczasz sobie minerałów, witamin, enzymów trawiennych oraz antyoksydantów. Nie ma tu więc mowy o zagłodzeniu, bo Twoje komórki karmione są przez cały czas i to najlepszym rodzajem pokarmu. Oczywiście części substancji odżywczych nie możesz pozyskać z soków, ale kilkudniowe oczyszczanie nie sprawi, że dorobisz się niedoborów.

Oczyszczanie na sokach reguluje, odciąża i oczyszcza układ pokarmowy z zalegających złogów, co sprawia, że substancje z owoców i warzyw są lepiej przyswajane przez komórki ciała. Dzięki procesom zachodzącym podczas stosowania kuracji na sokach, w szybkim czasie poprawie ulega odporność organizmu, polepsza się stan skóry, włosów i paznokci, zwiększa się koncentracja i podnosi poziom energii. W zapomnienie odchodzą takie objawy, jak zmęczenie, apatia, senność lub kłopoty ze snem. Terapie sokowe są także dobrym wstępem do stałej zmiany nawyków żywieniowych. Kilkudniowy detoks na sokach sprawia, że po jego zakończeniu chętniej sięgamy po świeże owoce i warzywa i chcemy kontynuować wspieranie naszego organizmu w utrzymaniu dobrego zdrowia. Efektem stosowania detoksu sokowego jest także niewątpliwie utrata zbędnych kilogramów. Warto jednak wiedzieć, że powrót po kuracji sokowej do starych nawyków żywieniowych spowoduje efekt jojo i zgrabna, szczupła talia może szybko odejść w zapomnienie.

Jeżeli chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat picia soków, zajrzyj do innych naszych artykułów, w których odpowiadamy na pytania “Czy można łączyć owoce i warzywa w soku” lub “Jakie soki pić na odchudzanie”?

pixel