Jak przechowywać świeżo wyciśnięty sok?
Chciałbyś pić świeżo wyciskane soki codziennie lub minimum kilka razy w tygodniu, ale brakuje Ci czasu na ich przygotowanie? Poznaj skuteczne sposoby przechowywania soków, które pozwolą Ci cieszyć się ich najwyższą jakością i wartością odżywczą nawet przez kilka dni.
Sok z wyciskarki - najlepszy tuż po przygotowaniu
Moc odżywcza świeżo wyciskanych soków owocowo-warzywnych jest nie do przecenienia i nie równa się ona z żadnym sokiem sklepowym poddanym procesowi pasteryzacji. Sok uzyskany za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej takiej, jak na przykład model Kuvings Revo830, jest pełen wartościowych substancji, które korzystnie oddziałują na nasz organizm, wspierają odporność oraz pomagają zachować zdrowie i dobre samopoczucie.
Urządzenie wyciska ze składników wszystko to, co najlepsze, zachowując w napoju ważne witaminy, minerały, enzymy i antyoksydanty. Wolne obroty zapobiegają nagrzewaniu się poszczególnych części wyciskarki, a tym samym nie oddają ciepła do składników i nie pozbawiają ich cennych właściwości.
Świeży sok uzyskany dzięki wyciskarce wolnoobrotowej najlepiej wypić od razu po przygotowaniu. Jest wtedy najsmaczniejszy, najbardziej aromatyczny, ale także najbardziej wartościowy. Kontakt z czynnikami zewnętrznymi takimi, jak powietrze, światło, czy wysoka temperatura, powoduje, że niektóre witaminy i minerały zawarte w soku mogą ulec procesom utleniania, a więc - mówiąc wprost - po prostu uciekają z napoju.
Czasami jednak nie mamy możliwości, aby wypić swój sok od razu po sporządzeniu lub na jego przygotowanie po prostu nie starcza nam czasu. Zdarza się to zwłaszcza rano, gdy spieszymy się do pracy lub szkoły, a chcielibyśmy na stałe wdrożyć nawyk codziennego wypijania szklanki świeżego soku na śniadanie. Wyciśnięcie soku z wyprzedzeniem może być ogromną oszczędnością czasu, a w dodatku sprawi, że regularne spożywanie soków stanie się bardziej osiągalne.
Czy mogę zrobić sok dzień wcześniej?
Tak! Świeżo wyciskany sok owocowo-warzywny możesz bezpiecznie przechowywać przez dobę lub dłużej, jeśli zastosujesz się do naszych poniższych wskazówek. Warto mieć jednak na uwadze to, że aby skorzystać z wszystkich benefitów związanych z piciem soków z wyciskarki wolnoobrotowej, najlepiej jest spożywać je natychmiast po przygotowaniu. Współczesny, aktywny tryb życia, przepełniony codziennymi obowiązkami narzuca nam często pewne ograniczenia. Dlatego jeśli Twój harmonogram jest bardzo napięty i brakuje Ci czasu na codzienne wyciskanie soków, nie poddawaj się i po prostu spróbuj wdrożyć w życie poniższe schematy związane z przechowywaniem soków na następne dni.
Jak najlepiej przechowywać świeżo wyciskany sok, aby zachował swoją trwałość? Sprawdzone sposoby
Kluczem do zachowania najlepszych wartości świeżo wyciskanych soków jest ich przechowywanie w taki sposób, aby maksymalnie ograniczyć degradację składników odżywczych. Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów!
Dokładnie! Najlepiej, jeśli przechowujesz swój sok w szklanym słoiku lub w butelce ze szczelną nakrętką. Dobrym rozwiązaniem są też pojemniki wykonane z tritanu, które są wolne od BPA, odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie pochłaniają zapachów. Ważne abyś pamiętał, że sok przygotowany z zamiarem wypicia go w późniejszym czasie, od razu powinieneś przelać do docelowego opakowania, a następnie starannie zamknąć, aby ograniczyć dostęp powietrza. Do wyboru masz również nowoczesne butelki lub termosy próżniowe, z których w łatwy sposób można wypompować nadmiar powietrza za pomocą specjalnej pompki.
Rozważ zakup butelki próżniowej lub dzbanka próżniowego! Takie opakowania działają na zasadzie usunięcia powietrza. Dzięki temu sok nie utlenia się tak szybko jak w zwykłej butelce, jest dłużej świeży i zachowuje pełnię wartości odżywczych. Pamiętaj jednak aby nie przechowywać soków dłużej niż 72 h, nawet w opakowaniu próżniowym.
Nigdy nie przechowuj soku w pojemnikach z plastiku. Mogę one bowiem uwalniać szkodliwe związki chemiczne, które przedostaną się do Twojego soku.
Wypełnij wybrane opakowanie w całości. Sok powinien sięgać jak najwyżej górnej krawędzi. Pomoże to zmniejszyć ekspozycję na działanie powietrza, a tym samym ograniczy utlenianie wartościowych składników soku.
Bardzo pomocnym sposobem na zachowanie wysokiej jakości soku jest również dodanie do niego kawałka cytryny lub limonki. Cytrusy działają jak naturalny konserwant, który hamuje utratę składników odżywczych poprzez zwiększenie w soku zawartości witaminy C, kwasu cytrynowego i innych przeciwutleniaczy. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy dodamy sok z cytryny na przykład do pasty z awokado lub rozgniecionego banana. W ten sposób zachowujemy świeży kolor owocu, powstrzymując proces utleniania, a tym samym jego brązowienie.
Sok przelany do hermetycznego pojemnika lub butelki zawsze przechowuj w lodówce, najlepiej nie dłużej niż przez 24 - 48 godzin, a maksymalnie do 72 godzin. Niska temperatura sprzyja walorom smakowym oraz przedłuża trwałość soku. Tutaj pragniemy zaznaczyć, że soki wyciskane z cytrusów: pomarańczy, limonek, cytryn, mandarynek, grejpfrutów postoją nieco dłużej niż soki przygotowane z jabłek, gruszek, marchwi, owoców jagodowych, czy zieleniny. Jak wspomnieliśmy wcześniej, soki cytrusowe są bardziej odporne na utlenianie, a tym samym także psucie się.
Jeśli musisz przechowywać soki dłużej, zamroź je, np. w silikonowych pojemnikach lub w foremkach na kostki lodu. W ten sposób zachowasz ich świeżość nawet do 3 miesięcy. A gdy będziesz już gotowy na spożycie soku, rozmrażaj go powoli, najlepiej w lodówce, a następnie natychmiast wypij. Pamiętaj też, że płyn, gdy zamarza, zwiększa swoją objętość. W tym przypadku lepiej zostaw trochę więcej wolnej przestrzeni w pojemniku.
Podczas podróży, zawsze przechowuj swoje soki w ciemnym i chłodnym miejscu. Idealnym rozwiązaniem będzie zakup torby termoizolacyjnej z wkładami chłodzącymi. Soki przewożone w ten sposób zachowują cenne składniki przez wiele godzin.
Więcej przydatnych wskazówek dotyczących przechowywania soków!
-
Nie otwieraj zbyt często butelki z sokiem. Umożliwi to dostęp tlenu i szybsze utlenianie składników odżywczych. Najlepiej przechowuj sok w butelkach jednoporcjowych, tak aby za pierwszym otwarciem móc wypić całą zawartość opakowania.
-
Wysusz szklane butelki i inne opakowania na kilka godzin przed wlaniem do nich soku. Pozwoli to pozbyć się wszelkich potencjalnych bakterii i zachować świeżość soku na dłużej.
-
Do wyciskania soków, używaj jedynie świeżych owoców i warzyw bez widocznych lub namacalnych oznak zepsucia.
-
Pamiętaj także o dokładnym umyciu składników przed wyciskaniem, co również może przyczynić się do wydłużenia okresu przydatności do spożycia.
Czy świeżo wyciskany sok może się zepsuć?
Świeżo wyciskany sok, który jest przechowywany w lodówce w hermetycznym opakowaniu dłużej niż 72 godziny narażony jest na wysokie straty składników odżywczych. Ulega rozwarstwieniu, staje się bardziej mętny i zmienia kolor na ciemniejszy. Jest to wynikiem zachodzących procesów utleniania. Smak i zapach napoju również zmienia się na niekorzyść. Napój może fermentować, stać się gorzki lub kwaśny. Istnieje także duże prawdopodobieństwo, że w soku rozwiną się niepożądane bakterie, a jego wypicie grozi wystąpieniem typowych objawów zatrucia pokarmowego takich, jak rozstrój żołądka i skurcze jelit.