Jak wyciskać maliny i jeżyny?

2024-09-10
Jak wyciskać maliny i jeżyny?

Jeśli tak jak my uwielbiasz smaki lata i chcesz cieszyć się nimi także w środku zimy, mamy dla Ciebie świetną wiadomość – nie musisz spędzać długich godzin w kuchni, by zrobić domowe przetwory! Wyciskarka wolnoobrotowa sprawi, że proces ten będzie szybki, prosty i zwyczajnie przyjemny. Maliny, jeżyny czy inne owoce lata mogą w mgnieniu oka zamienić się w pyszne soki i dżemy, które zamkniesz w słoikach i będziesz delektować się nimi nawet wtedy, gdy za oknem mróz.

Przetwory z wyciskarki - maliny i jeżyny w roli głównej

W ramach naszej nowej serii pokażemy Ci, jak w pełni wykorzystać możliwości wyciskarki wolnoobrotowej do tworzenia pysznych dżemów, soków, musów i przecierów. Dziś na tapet bierzemy maliny i jeżyny – owoce pełne smaku, które idealnie nadają się do przetworów. Z wyciskarką wolnoobrotową możesz bez trudu uzyskać z nich gładki, bogaty w witaminy sok, bez konieczności zmagania się z drobnymi pestkami.

 

Przekonaj się, że wyciskarka może być Twoim najlepszym sprzymierzeńcem w tworzeniu zapasów na zimowe wieczory. Gotowi na smaczne, letnie przetwory w nowoczesnym wydaniu? Po przepisy zapraszamy w kolejnym wpisie, a dziś rozwiewamy wątpliwości i odpowiadamy na jedno z Waszych najczęściej zadawanych pytań – jak wycisnąć sok z malin i jeżyn przy użyciu wyciskarki?

Jak wyciskać sok z malin i jeżyn?

Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że maliny i jeżyny mają stosunkowo małą zawartość wody, a dodatkowo zawierają sporo drobnych pestek, które tradycyjnymi metodami trzeba by było usuwać ręcznie, przecierając owoce przez sito. Dzięki nowoczesnym wyciskarkom, takim jak Kuvings, nie musisz już poświęcać na to czasu. Wystarczy, że użyjesz sita przecierowego, które idealnie nadaje się do miękkich owoców. Sito przecierowe skutecznie oddziela miąższ od pestek, co pozwala na wyciśnięcie maksymalnej ilości soku i uzyskanie gładkiego, klarownego napoju. W porównaniu do sit sokowych, które mają drobniejsze oczka, sito przecierowe eliminuje problem zatykania się sita i zapewnia efektywne wyciskanie.

Ile malin lub jeżyn potrzebuję, aby uzyskać 1 l świeżego soku?

Jak wyżej wspomnieliśmy, maliny i jeżyny zawierają stosunkowo mało płynnego soku, a ich miąższ jest bogaty w błonnik i drobne pestki. Pamiętaj więc, że ilość owoców potrzebna do uzyskania 1 litra soku jest większa niż w przypadku innych, bardziej wodnistych owoców.

 

Przechodząc do konkretów, aby uzyskać 1 litr soku z malin i jeżyn, zazwyczaj potrzebne jest około 1,5 do 2 kg owoców. Wydajność może się różnić w zależności od dojrzałości owoców oraz ich jakości. Im bardziej dojrzałe owoce, tym więcej soku uda się z nich wycisnąć. Wybierając maliny i jeżyny do wyciskania, zwróć uwagę na ich kolor i jędrność. Owoce powinny mieć intensywny kolor i być lekko sprężyste. Unikaj owoców, które są zbyt miękkie lub mają oznaki pleśni.

Czas na wyciskanie

  1. Umyj i osusz owoce: Zacznij od starannego umycia malin i jeżyn pod bieżącą wodą, aby usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia.

 

  1. Przygotuj wyciskarkę: W wyciskarce zamontuj sito przecierowe, a następnie włącz urządzenie.

 

  1. Wyciskanie: Powoli i stopniowo wrzucaj do komory wyciskarki po garstce owoców. Możesz użyć tłoka, jeśli wyciskarka jest w niego wyposażona, aby delikatnie przesuwać owoce w stronę ślimaka. Po pierwszym wyciskaniu, możesz jeszcze raz przepuścić resztki, tzw. pulpę przez wyciskarkę. To pozwoli uzyskać dodatkową ilość soku, który mógł pozostać w miąższu.

 

Bonus nr 1 - nie wyrzucaj resztek

 

Jeśli lubisz, gdy kawałki owoców są wyczuwalne w finalnym produkcie, to pamiętaj nie wyrzucaj resztek! :) Pozostałości po soku możesz wykorzystać na przykład do przygotowania dżemów malinowych i jeżynowych, aby nadać im pożądaną teksturę. Pulpę możesz też spokojnie przechować w lodówce przez 2-3 dni i dodawać do owsianki, jogurtów, czy smoothie. Takie zero waste naprawdę się opłaca nie tylko dla portfela, ale także dla zdrowia.

 

Bonus nr 2 - przefiltruj sok

 

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu bardziej klarownego soku, możesz przefiltrować go dodatkowo przez drobne sito lub gazę, aby usunąć resztki miąższu, które mogły pozostać po wyciskaniu. W przypadku wyciskarek, takich jak Kuvings, nie powinno to być konieczne, ale warto wiedzieć, że istnieje taka opcja.

 

  1. Przechowywanie: Świeżo wyciśnięty sok z malin i jeżyn najlepiej spożyć od razu, aby cieszyć się pełnią jego smaku i wartości odżywczych. Jeśli chcesz go przechować przez kilka dni, przelej sok do wyparzonych butelek lub słoików i umieść w lodówce. Możesz także zamrozić sok, jeśli planujesz dłuższe przechowywanie, lub zapasteryzować go z dodatkiem cukru na zimę.

 

  1. Mycie wyciskarki: Staranne mycie wyciskarki po przetwarzaniu miękkich owoców z duża ilością drobnych pestek jest bardzo ważne. Najlepiej jest zacząć czyszczenie wyciskarki zaraz po jej użyciu, gdy resztki miąższu są jeszcze świeże i łatwiejsze do usunięcia. Przepłucz części urządzenia pod bieżącą wodą. Użyj szczoteczki do mycia butelek lub specjalnej szczoteczki do wyciskarek, aby delikatnie wyczyścić otwory w sicie i usunąć wszelkie pozostałości miąższu i pestek. Jeśli resztki są trudne do usunięcia, namocz sito przecierowe w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku kropli detergentu do naczyń przez około 10-15 minut. To ułatwi rozpuszczenie i usunięcie uporczywych resztek.

 

Teraz wiesz już chyba wszystko na temat wyciskania soku z malin i jeżyn za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Zgadzasz się, że jest to bajecznie proste i nie wymaga prawie żadnego wysiłku? Urządzenie wyposażone w sito przecierowe wykona za Ciebie najtrudniejszą pracę. Już wkrótce na naszym blogu pojawią się proste przepisy na smakowite soki i dżemy, które pozwolą Ci w pełni wykorzystać możliwości wyciskarki. Bądź na bieżąco i odkryj, jak łatwo cieszyć się smakami lata przez cały rok!

pixel