Jak wyciskać soki z jarmużem?

2023-08-16
Jak wyciskać soki z jarmużem?

Jarmuż, choć znany od starożytności, do Polski trafił dopiero pod koniec XIV w. Przez setki lat był jednak używany wyłącznie do celów dekoracyjnych. Z czasem jarmuż znalazł również swoje zastosowanie kulinarne i bardzo dobrze, gdyż roślina ta posiada niesamowite właściwości zdrowotne i uznawana jest za jedno z najzdrowszych warzyw na świecie.

 

W ostatnich kilku latach jarmuż stał się szczególnie popularny, zwłaszcza w środowiskach wellness. Jarmuż włączają do swojej codziennej diety również osoby, które zmagają się z przewlekłymi schorzeniami. W internecie znajdziemy masę przepisów z wykorzystaniem jarmużu, z którego można przyrządzić zdrowe chipsy, pesto, zapiekanki, kotlety, sałatki i oczywiście świeżo wyciskane soki. Ta ostatnia forma podania to jeden z najlepszych sposobów, aby w pełni wykorzystać potencjał jarmużu.

 

Surowy jarmuż to skarbnica witamin, minerałów i antyoksydantów, a picie soków wyciśniętych z tego warzywa sprawia, że wszystkie cenne składniki niemal natychmiast trafiają do krwioobiegu i są przyswajane prawie w 90%. Jeśli więc jesteś posiadaczem wyciskarki wolnoobrotowej lub planujesz zakup tego genialnego urządzenia, to z całą pewnością polecamy Ci wyciskać soki z jarmużu! Musisz jednak wiedzieć, że liście i łodygi tego warzywa mogą być nieco problematyczne dla wyciskarki, gdyż mogą zapychać urządzenie.

 

W tym wpisie podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej wyciskać soki z jarmużu, aby cieszyć się ich doskonałymi walorami smakowymi i zdrowotnymi oraz nie przysporzyć sobie więcej pracy i nerwów. Opowiemy też o wspaniałych właściwościach zdrowotnych jarmużu i podsuniemy Ci kilka przepisów na doskonałe kompozycje sokowe z jarmużem w roli głównej!

 

Jak wygląda jarmuż?

Jarmuż to botaniczna odmiana kapusty warzywnej. Wyglądem przypomina trochę kapustę i trochę brokuła. Ma duże, długie, twarde, ciemnozielone liście o karbowanych brzegach i widocznej strukturze blaszek w jaśniejszym kolorze. Spotyka się również jarmuż w barwie fioletowej, jednak najpopularniejszą i najbardziej dostępną odmianą jarmużu jest właśnie jarmuż zielony.

 

Jak smakuje jarmuż?

Smak jarmużu jest wyrazisty, nieco cierpki, gorzkawy i pikantny. W pojedynkę i podany na surowo nie smakuje najlepiej. Jego liście są bardzo twarde i ciężko jest je pogryźć. Jarmuż jest za to świetnym dodatkiem do sałatek. Chcąc dodać jarmuż do sałatki, warto go jednak wcześniej bardzo drobno poszatkować. Dobrą metodą jest też masowanie skropionego oliwą i posypanego odrobiną soli jarmużu przed podaniem, co pomaga rozbić jego twardą strukturę oraz uczynić go bardziej smacznym.

 

Pod wpływem obróbki cieplnej smak jarmużu łagodnieje, a warzywo staje się słodsze. Doskonale smakuje blanszowany, dodany na przykład do zupy lub sosu. Chipsy z jarmużu to smaczna alternatywa dla niezdrowych, słonych przekąsek. Z kolei, aby złagodzić smak soku z jarmużu, najlepiej jest go połączyć z sokiem owocowym, np. jabłkowym lub z cytrusów.

 

Kiedy jarmuż jest dostępny?

Jarmuż to warzywo zimowe. Zbiory jarmużu rozpoczynają się późną jesienią i trwają przez całą zimę, a czasem nawet do wczesnej wiosny.

 

Właściwości jarmużu

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania jarmużu są tak obfite, że ciężko będzie nam wymienić je wszystkie w kilku zdaniach. Zacznijmy od tego, że jarmuż to prawdziwa bomba witaminowa. Jest bogatym źródłem witaminy K, która bardzo rzadko występuje w warzywach. Witamina K ma silne właściwości antynowotworowe i jest często stosowana w zapobieganiu i leczeniu raka wątroby, jajników i piersi. Jarmuż zawiera też spore ilości witamin z grupy B, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

 

W składzie jarmużu nie zabrakło też silnego antyoksydantu w postaci witaminy C, która wspiera układ odpornościowy. Beta-karoten przekształcający się w organizmie w witaminę A wykazuje z kolei korzystny wpływ na wzrok i skórę.

 

W liściach jarmużu znajdziemy również całą gamę minerałów, w tym magnezu, cynku, fosforu, żelaza, wapnia i potasu. Co więcej? Jarmuż zawiera także bardzo cenny przeciwutleniacz sulforafan o właściwościach antynowotworowych oraz kwas foliowy wpływający na prawidłową pracę mózgu i serca. Oprócz tego, jarmuż jest doskonałym źródłem kwasu alfa-linolowego (ALA) niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i zmniejszającego ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

 

Jak wyciskać soki z jarmużu?

Do wyciskania soku nadają się zarówno liście, jak i łodygi jarmużu. Jeżeli kupujesz już poszatkowany jarmuż w foliowym opakowaniu, to nie musisz przejmować się obrywaniem liści i dzieleniem jarmużu na mniejsze kawałki. Wystarczy, że opłuczesz warzywo pod bieżącą wodą i możesz przystąpić do działania. Jeżeli jednak na lokalnym targowisku lub w warzywniaku udało Ci dostać świeży jarmuż w pęczku i jesteś w posiadaniu tradycyjnej wyciskarki wolnoobrotowej, to zawsze musisz pociąć łodygi na drobniejsze części. Czynność tę możesz jedynie pominąć w przypadku posiadania innowacyjnej wyciskarki wolnoobrotowej Kuvings Revo830 wyposażonej w dodatkowy wąski wlot z ostrzem, do którego można wkładać długie warzywa w całości. Mniejsze łodygi jarmużu zmieszczą się w nim bez problemu, a ostrze bez Twojej ingerencji potnie jarmuż na mniejsze kawałki i wyciśnie z nich sok. Większe i szersze liście warto jednak wcześniej pokroić i wrzucać je do drugiego, większego wlotu.

 

Co jeszcze warto wiedzieć? Jarmuż to warzywo bardzo włókniste, które może zapychać Twoją wyciskarkę, a to może przysporzyć Ci sporo niepotrzebnej pracy i frustracji. Aby płynnie wycisnąć sok z jarmużu bez zbędnych niespodzianek, najlepiej wykorzystać do soku również inne warzywa i owoce o twardej strukturze lub z dużą zawartością wody. Świetnie nadadzą się do tego soczyste jabłka, np. odmiany Ligol, niedojrzałe gruszki, pomarańcze, cytryny, grejpfruty, mandarynki, ananasy, arbuz, marchew, buraki, ogórek.

 

Główną zasadą przy wyciskaniu soku z jarmużu, której należy się bezwzględnie trzymać jest naprzemienne wrzucanie do wlotu wyciskarki wybranych twardych lub wodnistych owoców i warzyw oraz jarmużu. Raz jarmuż, raz kawałek owocu lub warzywa. Nie musisz też ograniczać się tylko do podanych wyżej składników. Ważne, aby mieć w zanadrzu chociaż jeden rodzaj owocu lub warzywa, który każdorazowo przeczyści wałek ślimakowy po wyciskaniu jarmużu.

 

Poza tym smak jarmużu w sokach świetnie komponuje się z takimi składnikami, jak kiwi, szpinak, seler naciowy, natka pietruszki, limonka, mango, czy truskawki.

 

Przepisy na soki z jarmużu

Wiesz już, w jaki sposób wyciskać sok z jarmużu, więc teraz przyszedł czas, abyś poznał kilka sprawdzonych przepisów na zdrowe i smaczne soki z jarmużem.

 

Zielony detoks

  • 2 łodygi jarmużu

  • 2 garści szpinaku

  • 1 ogórek

  • 2 jabłka

  • ½ cytryny

 

Jarmużowa rozkosz

  • 3 garście jarmużu

  • ½ ananasa

  • 1 jabłko

  • 1 pomarańcza

 

Przeciwzapalna mikstura z jarmużem

 

  • 3 łodygi jarmużu

  • 1 łodyga selera naciowego

  • 2 jabłka

  • 1 burak

  • ½ cytryny

  • 2 cm korzenia imbiru

 

Zielono mi!

 

  • 2 garście jarmużu

  • 1 garść roszponki

  • 3 kiwi

  • 1 ogórek

  • 1 zielone jabłko

 

Jarmuż z marchewką na zdrowe oczy

 

  • 3 łodygi jarmużu

  • 3 marchewki

  • 1 jabłko

  • ½ pęczka natki pietruszki

pixel