Jak wykorzystać pulpę po wyciskaniu?

2023-03-03
Jak wykorzystać pulpę po wyciskaniu?

Soki stały się nieodłącznym elementem Twojej diety? Spożywasz je codziennie lub prawie codziennie, co wiąże się z produkcją dużej ilości resztek? Temat ten jest nam dobrze znany, a Wy często pytacie nas, co zrobić z pulpą powstałą po wyciskaniu soku. Uwierzcie nam, że nie musi ona trafić do kosza i jest masa ciekawych sposobów, dzięki którym wykorzystasz wytłoki po warzywach i owocach w pożyteczny sposób. Poznaj nasze zero waste pomysły na wykorzystanie pulpy po soku!

Czym jest i jak powstaje pulpa?

Pulpa to nic innego jak produkt uboczny powstały po wyciskaniu soku ze świeżych warzyw i owoców w wyciskarce wolnoobrotowej. Urządzenie dokładnie miażdży składniki oddzielając część stałą (czyli miąższ) od płynu (czyli soku). Sok trafia do szklanki, a pozbawiona wody miazga wędruje drugim otworem do pojemnika.

Co zawiera pulpa po soku?

Większość cennych witamin, minerałów i antyoksydantów znajduje się w części płynnej owocu lub warzywa, czyli w soku. Wytłoczyny są niestety pozbawione większości składników odżywczych, ale też nie do końca.

 

Pulpa jest bowiem źródłem błonnika pokarmowego (nierozpuszczalnego), czyli bardzo ważnego składnika w diecie każdego człowieka. Co prawda błonnik nie jest przekształcany w energię, a jego dzienne zapotrzebowanie nie zostało dokładnie zdefiniowane, ale mimo to pełni on bardzo istotne funkcje w wielu procesach zachodzących w organizmie.

 

Ciekawostką jest również to, że w procesie robienia soku wszystkie węglowodany zawarte w warzywach i owocach trafiają właśnie do soku. Pulpa nie zawiera węglowodanów. Z kolei w soku nie znajdziemy nawet grama białka, które w całości pozostaje w pulpie. To oznacza, że pulpa jest pozbawiona węglowodanów, ale za to bogata w białko, tworząc doskonałe proporcje dla osób stosujących dietę redukcyjną.

Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny - czym się różnią?

Chcemy tu również zaznaczyć, że sam sok nie jest całkowicie pozbawiony błonnika. Rozróżnia się bowiem dwie frakcje błonnika pokarmowego - rozpuszczalną i nierozpuszczalną. Błonnik nierozpuszczalny obecny jest głównie w skórce i nasionach roślin, czyli w naszej pulpie i jak sama nazwa wskazuje nie rozpuszcza się w wodzie, ani nie może być strawiony przez enzymy trawienne. Przechodzi przez układ pokarmowy w niezmienionej formie. Z kolei frakcja błonnika rozpuszczalnego obecna w miąższu owoców i warzyw trafia do soku i przybiera żelową postać. Oba rodzaje błonnika odgrywają nieco inną rolę w organizmie, ale są równie ważne w diecie każdego człowieka.

 

Błonnik nierozpuszczalny z pulpy zwiększa gęstość energetyczną posiłku oraz powoduje uczucie sytości, sprzyjając naturalnej utracie wagi. Wspomaga przemianę materiii i działa jak naturalna miotełka, która wymiata zalegające resztki pokarmowe z jelit. Ma również zdolność do wiązania substancji toksycznych i metali ciężkich uniemożliwiając ich wchłanianie w przewodzie pokarmowym. Błonnik nierozpuszczalny wykazuje także ochronny wpływ wobec chorób nowotworowych przewodu pokarmowego.

 

Błonnik rozpuszczalny zawarty w soku również wykazuje właściwości regulujące przemianę materii oraz daje uczucie sytości. Dodatkowo tworzy korzystne warunki dla rozwoju prawidłowej flory bakteryjnej jelit, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz zmniejsza poposiłkową reakcję na glukozę.

Czym cechuje się pulpa po soku?

Jak wspomnieliśmy wyżej, pulpa to pozostałość (odpad) po wyciskaniu soku w wyciskarce wolnoobrotowej. Pulpa może być bardziej mokra lub sucha. Suchą pulpę otrzymasz z twardych warzyw i owoców takich, jak marchew, pietruszka, burak, jabłka. Pulpa o nieco większej wilgotności będzie wynikiem wyciskania soku z miękkich roślin, np. truskawek lub pomidorów.

 

Najlepsza pulpa nadająca się do przetwarzania powinna być idealnie sucha. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że oznacza to, że składniki soku zostały bardzo dokładnie zmiażdżone, a sok został z nich starannie oddzielony oraz, że wszystkie cenne substancje odżywcze trafiły tam, gdzie powinny - czyli do soku. Jaka jest jeszcze korzyść z idealnie suchej pulpy? A no taka, że im bardziej pulpa jest sucha, tym więcej finalnie soku otrzymamy.

 

Ale od czego właściwie to zależy i jak otrzymać taką idealnie suchą pulpę? Sprawa jest prosta. Po pierwsze należy wybrać odpowiednie urządzenie, które nam to zagwarantuje. Możliwość otrzymania idealnie suchych wytłoków to jedna z zasadniczych zalet dobrej wyciskarki wolnoobrotowej. Pamiętaj, że przy użyciu tradycyjnej sokowirówki nigdy nie uzyskasz takich rezultatów. My z całego serca polecamy Ci wyciskarki wolnoobrotowe marki Kuvings, a zwłaszcza najnowszy model Kuvings Revo 830, który wyciska sok z wybranych składników do ostatniej kropli. Zmiany w budowie sita i ślimaka pozwalają otrzymać nawet 10% więcej soku w stosunku do poprzednich modeli.

Aby otrzymać pulpę suchą jak wiór, najlepiej jest sięgać po twarde warzywa i owoce. Wybierając z kolei miękkie składniki do swojego soku, radzimy użyć sita do smoothie, które pozwoli osiągnąć najlepsze efekty.

Czy pulpa jest bezużyteczna?

Pulpa po soku absolutnie nie musi być bezużyteczna, a wręcz może mieć bardzo wiele rozmaitych zastosowań. Jeżeli czujesz się niekomfortowo wyrzucając wytłoczyny do kosza lub muszli klozetowej, a w dodatku chciałbyś wprowadzić w swoje życie więcej nawyków zgodnych z założeniami idei zero waste i ekologicznego stylu życia, zainspiruj się naszymi pomysłami na wykorzystanie pulpy po soku!

Jak wykorzystać pulpę po soku - aż 15 sprawdzonych sposobów.

  1. Przygotuj wegetariańskie burgery

Praktycznie każda pulpa warzywna świetnie nada się na roślinne kotlety lub burgery. Jeśli wyciskałeś sok z buraków, marchwi, pietruszki i selera naciowego to otrzymałeś idealną bazę, z której wyczarujesz smakowity, wegetariański obiad. Wystarczy, że do 2 szklanek pulpy dodasz 1 jajko, trochę zmielonych płatków owsianych i nieco bułki tartej. Nie zapomnij także o ulubionych przyprawach takich, jak czosnek, papryka słodka, chili, tymianek, oregano, sól i pieprz. Po wymieszaniu składników uformuj dowolnej wielkości kotleciki i, w zależności od upodobań, upiecz je w piekarniku lub usmaż na patelni z dodatkiem oleju lub masła klarowanego. Przepis możesz wzbogacać także o inne składniki, np. podprażoną cebulkę, kaszę jaglaną, świeżą natkę pietruszki, tofu, fasolę, czy ciecierzycę. Możliwości jest naprawdę wiele, więc do woli eksperymentuj w swojej domowej kuchni.

  1. Upiecz ciasto lub babeczki

Pulpę po soku możesz także wykorzystać jako składnik domowych wypieków. Ciasta przygotowane z dodatkiem owocowych wytłoczyn będą nie tylko bardziej wilgotne, ale także zdrowsze, bo wzbogacone o cenny błonnik pokarmowy. Pulpa po marchewce wspaniale sprawdzi się jako baza do marchewkowych muffinów. Wytłoczyny po malinach, truskawkach i innych owocach jagodowych nadadzą wyjątkowy smak Twoim owocowym ciasteczkom. Miąższ po wyciskaniu soku z jabłek możesz dodać do szarlotki, a pyszne czekoladowe ciasto gruszkowe przygotujesz dodając do masy pulpę po wyciskaniu soku z gruszek.

 

Planując swoje owocowe wypieki z dodatkiem pulpy, zadbaj o to, aby starannie pozbyć się skórek i gniazd nasiennych z owoców. Dotyczy to zwłaszcza jabłek i gruszek. Pestki i skórki po wyciskaniu pozostają w pulpie w niezmienionej formie. Jeśli więc smakując swój słodki wypiek, nie chcesz natknąć się na niepożądany element, pamiętaj o tej prostej zasadzie.

  1. Wypróbuj przepis na smakowity chlebek cukiniowy

Jeśli jesteś amatorem soków z dodatkiem cukinii, wypróbuj ten fajny przepis na zdrowy chlebek cukiniowy z pulpy po wyciskaniu. Potrzebujesz ok. 2 szklanek wytłoczyn po cukinii, 2 szklanki mąki, 1 łyżeczkę sody oczyszczonej, ½ łyżeczki proszku do pieczenia, 1 łyżeczkę soli, 2 jajka, 1 szklankę oleju roślinnego lub oliwy z oliwek, 1 łyżeczkę oregano, szczyptę pieprzu oraz garść mieszanki ulubionych pestek, np. słonecznika, dyni lub siemienia lnianego. Do miski przesiej mąkę i dodaj wszystkie suche składniki. Wymieszaj. Następnie dodaj jajka, olej oraz pulpę z cukinii. Na koniec wsyp mieszankę pestek i całość dokładnie wymieszaj. Przygotuj keksówkę wyłożoną papierem do pieczenia i przelej do niej ciasto. Piecz w temperaturze 170 stopni przez około 1 godzinę.

  1. Domowa kostka warzywna zawsze pod ręką

Wytłoczyny z warzyw takich, jak marchew, pietruszka, seler naciowy, bulwa selera, pomidor mogą Ci posłużyć jako baza do domowej kostki warzywnej. Wystarczy, że zmiksujesz pulpę warzywną z niewielką ilością wody, oliwy, sosu sojowego, suszonego czosnku, . suszonego lubczyka, pieprzu i soli. Gotowy mus przełóż do foremki na kostki i lodu i przechowuj w zamrażarce. W razie potrzeby dodaj jedną lub kilka kostek do zupy, sosu lub gulaszu w celu poprawy smaku i aromatu potrawy.

  1. Dodaj pulpę do zupy lub sosu

Nieprzetworzoną pulpę wprost z wyciskarki możesz zawsze dodać do sosu lub zupy. Dzięki temu wzbogacisz konsystencję swojego dania oraz nadasz mu więcej smaku.

  1. Upiecz pasztet warzywny

Pasztet warzywny to kolejny prosty sposób na wykorzystanie wytłoczyn. Jeżeli po wyciskaniu soku pozostała Ci pulpa warzywna z marchwi, pietruszki, buraka, selera, cukinii i pomidorów, to w kilka minut możesz ukręcić z niej smakowity, wegetariański lub wegański pasztet. Wytłoczyny podsmaż na oliwie z dodatkiem posiekanej cebuli i czosnku, a następnie przełóż do naczynia blendera. W rondelku ugotuj kaszę jaglaną i po ostudzeniu dodaj do warzyw. Całość posyp obficie papryką wędzoną papryką, ostrą papryką, majerankiem, suszoną pietruszką, suszonym lubczykiem, solą, pieprzem, szczyptą kurkumą i gałki muszkatołowej. Dodaj trochę sosu sojowego i bułki tartej, a następnie zmiksuj całość. Przełóż do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w temperaturze 200 stopni przez 45 minut.

  1. Zrób witariańskie krakersy

Zdrowe witariańskie krakersy mogą być doskonałą przekąską między głównymi posiłkami. Można je zabrać ze sobą do pracy, szkoły lub zjeść w trakcie podróży. Wspaniale smakują z dowolnym dipem lub hummusem, a ich przygotowanie jest naprawdę szybkie i proste. Dowolną pulpę warzywną przełóż do miski lub robota kuchennego i zmiksuj na gładko. Następnie dodaj ulubione pestki i nasiona, np. nasiona chia, pestki słonecznika, pestki dyni, sezam, siemię lniane. Potem dodaj przyprawy: trochę kurkumy, słodkiej papryki, suszonej natki pietruszki, suszonego czosnku, rozdrobnionych suszonych pomidorów, oregano, bazyli, soli i pieprzu. Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki, a następnie stopniowo dolewaj niewielkie ilości wody, aż uzyskasz gęstą i niezbyt wodnistą pastę. Zwilżonymi dłońmi rozprowadź masę na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub na tackach dehydratora. Grubość masy nie powinna przekraczać ok. 0,5 cm. Ostrym nożem podziel arkusz na niewielkie kwadraty lub prostokąty. Susz przez około 5 godzin w dehydratorze lub w piekarniku ustawionym na temperaturę 48 stopni Celsjusza. Przełóż krakersy na drugą stronę i susz jeszcze przez kolejne 3 godziny.

  1. Dodaj do jajecznicy lub naleśników

Pulpą warzywną możesz wzbogacić smak i konsystencję jajecznicy. Z kolei wytłoczyny po owocach sprawdzą się jako dodatek do naleśników na słodko. Wytłoczki nie tylko poprawią teksturę ciasta, ale nadadzą mu głębokiej słodyczy. Miąższ zapewni również trochę dodatkowej wilgoci, więc możesz nieco zmniejszyć ilość innych mokrych składników w przepisie.

  1. Dodaj do owocowej granoli, owsianki lub koktajlu

Kolejny pomysł to dodanie niewielkiej ilości pulpy owocowej do ulubionego śniadania - owsianki, jaglanki, granoli lub koktajlu. W ten sposób nic się nie zmarnuje, a Ty wzbogacisz swoje śniadanie o cenny błonnik.

  1. Zmiksuj na hummus, dip lub pastę kanapkową

To jedno z najprostszych i najszybszych sposobów na wykorzystanie pulpy warzywnej. Zmiksuj dowolne pozostałości warzyw z ulubionymi dodatkami, np. fasolą, ciecierzycą, suszonymi pomidorami lub świeżymi ziołami. Dodaj oliwą trochę oliwy, soku z cytryny, sól, pieprz i inne ulubione przyprawy. Zajadaj na kanapce lub podawaj jako dip do warzyw lub nachosów.

  1. Zrób serek warzywny lub owocowy

Wytłoczyny możesz także dodać do ulubionego serka do smarowania. Pulpa z marchewki lub z buraka zmieni Twój serek na kanapkę w smakowite pomarańczowe lub czerwone smarowidło. Pulpa z owoców, np. z ananasa lub jabłek świetnie nada się jako dodatek do naleśników, pankejków lub omleta. Wystarczy zmiksować pulpę z serkiem śmietankowym i ewentualnie dodać ulubione przyprawy np. cynamon, wanilię lub kakao. Gotowe!

  1. Lody na patyku na ochłodę

Zdrowe lody dla siebie lub dla dzieci przygotujesz miksując truskawki z bananem oraz z dodatkiem pozostałości po Twoim soku owocowym. Masę przelej do foremek na lody i wstaw do zamrażarki. Po lody sięgaj zawsze wtedy, kiedy najdzie Cię ochota na coś słodkiego.

  1. Przygotuj herbatkę owocową

Po prostu zagotuj pulpę z dowolnych owoców z wodą i dodaj przyprawy, takie jak cynamon, goździki, skórkę pomarańczową lub imbir. Potem wystarczy, że przecedzisz napar i voila!

  1. Wykonaj proste przysmaki dla zwierząt

Rozpieść swojego futrzastego przyjaciela, robiąc własne psie smakołyki z pozostałości po soku! Możesz je wytwarzać partiami i przechowywać w szklanym słoiku. Pamiętaj, aby unikać wytłoczyn z takich składników, jak cebula, winogrona, czy czosnek. Mogą być one toksyczne dla Twojego pupila. Miąższ cytrusowy również nie będzie najlepszym wyborem. Świetnie za to sprawdzi się jarmuż, szpinak, sałata, marchew, pietruszka, buraki, ogórki i gruszki. Jabłka są bezpieczne dla psa, ale w pulpie mogą znajdować się ich pestki, które nie są już pożądane w diecie czworonogów. Należy więc z nich zrezygnować. A teraz do dzieła. Przygotuj 2 szklanki pulpy owocowo-warzywnej, ⅓ szklanki naturalnego masła orzechowego, 3 łyżki siemienia lnianego i 1 szklankę płatków owsianych. Wszystkie składniki zmiksuj za pomocą blendera. Pozostaw jednak nieco drobnych grudek. Masa nie musi być idealnie gładka. Następnie rozprowadź masę na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Ugnieć palcami na grubość ok. 0,5 cm i potnij nożem na dowolne kształty. Piecz w temperaturze ok. 190 stopni Celsjusza przez około 10 minut.

  1. Przechowaj w lodówce lub zamroź

Jeżeli nie chcesz pozbywać się pulpy po soku, a jednocześnie nie masz czasu lub chęci na jej przetwarzanie w danym momencie, możesz przechować ją w szczelnym pojemniku do dwóch dni w lodówce. Pulpa nadaje się również do mrożenia. Wystarczy przełożyć resztki np. do foliowych woreczków strunowych, włożyć do zamrażarki i wykorzystać wtedy, kiedy najdzie Cię ochota na eksperymenty kulinarne.

  1. Nakarm kury lub ptactwo domowe

Dokładnie! Pulpę po sokach owocowo-warzywnych możesz wykorzystać na cele paszowe. Kury i inne ptactwo domowe uwielbiają wytłoczki, które przy okazji działają korzystnie na poprawę ich zdrowia.

  1. Użyj jako nawozu

Pozostałości po soku doskonale sprawdzą się również jako bio kompost. Pulpę odkładaj do domowego kompostownika i używaj do użyźniania gleby w swoim ogródku lub na balkonie! To ekologiczne wykorzystanie wytłoczyn zmineralizuje podłoże oraz korzystnie wpłynie na Twoje plony.

 

Jak widzisz, znaleźliśmy mnóstwo ciekawych sposobów na wykorzystanie pulpy po sokach. Ty możesz odkryć ich jeszcze więcej! Wszystko zależy od Twoich chęci i zaangażowania. Daj się ponieść wyobraźni i eksperymentuj. Pamiętaj, że nie musisz wyrzucać pulpy, a w dodatku wytłoczyny po soku mogą stać się Twoją inspiracją w kuchni. Jeżeli jednak żadna z naszych propozycji wykorzystania resztek nie przypadła Ci do gustu i stwierdzasz, że nie masz ochoty bawić się w ich przetwórstwo, pamiętaj, aby wyrzucać pulpę do pojemnika na odpady BIO, a nie do odpadów zmieszanych. Dzięki temu trafią do biogazowni lub kompostowni, gdzie zostaną przetworzone na energię lub kompost.

pixel