Koktajle czy soki?
Faktem jest, że zarówno wyciskanie świeżych soków za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej, jak i miksowanie całych owoców i warzyw blenderem niosą za sobą szereg korzyści dla zdrowia. Rośliny zalicza się bowiem do jednych z najbardziej odżywczych grup pokarmów, które powinny stanowić podstawę naszej codziennej diety.
Coraz częściej pojawiają się jednak głosy sprzeciwu wobec spożywania soków na korzyść koktajli. Uznaje się bowiem, że soki są całkowicie pozbawione błonnika pokarmowego, a ich częste spożywanie może być powodem wystąpienia problemów z pracą układu pokarmowego oraz przyczyniać się do powstawania niektórych chorób.
W tym wpisie wyjaśniamy Wam szczegółowe różnice między koktajlem, a sokiem oraz rozwiejemy wątpliwości w kwestii zawartości błonnika w świeżo wyciskanym soku owocowo-warzywnym. Zapraszamy!
Czym różni się sok od koktajlu?
Zacznijmy od tego, że picie soków oraz koktajli warzywno-owocowych to zdecydowanie dwa doskonałe sposoby nie tylko na ugaszenie pragnienia, ale także dostarczenie sobie skondensowanej dawki dobroczynnych składników odżywczych, które korzystnie wpływają na na nasze zdrowie.
Owoce, warzywa i zielone liście to ogromne bogactwo witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i cennych enzymów, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zapewniają mu zdrowie i witalność. Czym jednak różni się sok od koktajlu?
Świeże soki pozyskuje się za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej, której działanie polega na miażdżeniu i przeciskaniu owoców oraz warzyw przez specjalne sito, które oddziela płynną część rośliny od stałej i wydobywa z miąższu sok. Ten sposób przetwarzania roślinnych składników pokarmowych sprawia, że większość nierozpuszczalnego błonnika zostaje od soku odizolowana w postaci suchego odpadu, tzw. pulpy.
Koktajl, zwany inaczej smoothie otrzymuje się za pomocą blendera ręcznego lub kielichowego. Warzywa i owoce wkłada się do naczynia i poddaje w całości miksowaniu. Ostrza dokładnie rozdrabniają składniki i nadają im postać płynną, nie pozbawiając ich przy tym zawartości błonnika.
Co jest lepsze? Sok, czy koktajl?
Poznałeś już zasady przygotowywania obu napojów. Sprawdź teraz najważniejsze zalety i wady soków i koktajli.
Zalety picia soków
-
Soki trawione są przez organizm o wiele szybciej niż koktajle. Picie soków pozwala odpocząć układowi pokarmowego, dzięki czemu organizm nie traci energii na proces trawienia i może w pełni skupić się na regeneracji.
-
Soki powodują, że wszystkie substancje odżywcze, witaminy, minerały i enzymy w nich zawarte są niemal błyskawicznie wchłaniane do krwioobiegu i są łatwiej przyswajane przez organizm, zapewniając ciału natychmiastowy zastrzyk energii.
-
Soki doskonale nawadniają organizm, działają alkalizująco i przywracają organizmowi prawidłowe pH.
-
Brak zawartości nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego zwiększa biodostępność niektórych substancji odżywczych i wspomaga ich przyswajanie (np. wapń, żelazo).
-
Soki można wyciskać niemal z każdej rośliny, w tym także z twardych warzyw korzeniowych takich, jak marchew, buraki lub pietruszka.
-
Szklanka soku owocowo-warzywnego dostarcza o wiele więcej składników odżywczych, niż szklanka koktajlu, ponieważ więcej składników zużywa się na jego przygotowanie.
Wady picia soków
-
Pozbawienie soku błonnika sprawia, że napój ten nie jest tak sycący, jak koktajl.
-
Do przygotowania porcji soku potrzebna jest większa ilość składników, niż w przypadku koktajlu.
-
Ceny dobrych wyciskarek wolnoobrotowych są zdecydowanie wyższe niż w przypadku blendera ręcznego.
Zalety picia koktajli
-
Duża zawartość błonnika pokarmowego wspomaga usuwanie toksyn, reguluje pracę układu pokarmowego oraz pomaga obniżyć poziom cholesterolu.
-
Koktajl jest gęstszy i bardziej treściwy niż sok, przez co zapewnia większe i dłuższe uczucie sytości.
-
Koktajl z dodatkiem mleka roślinnego, nasion, orzechów lub płatków owsianych z powodzeniem może zastąpić pełnowartościowy i zbilansowany posiłek.
-
Koktajle są bardziej dostępne dla naszej kieszeni, blender ręczny nie wymaga dużego wydatku finansowego.
Wady picia koktajli
-
Koktajl jest uboższy w wartości odżywcze, gdyż miksowanie nasila proces utleniania.
-
Duża zawartość błonnika wymaga od organizmu większej pracy podczas trawienia.
-
Konieczność trawienia powoduje spowolnienie przenikania substancji odżywczych do organizmu.
-
Do przyrządzania koktajli można używać tylko miękkich owoców i warzyw oraz liści. Z twardymi warzywami korzeniowymi blender sobie nie poradzi.
-
Koktajle są bardzo sycące, dlatego nie jesteśmy w stanie spożywać ich w większej ilości.
Czy sok rzeczywiście nie zawiera błonnika?
Jak się okazuje, panuje błędne przekonanie na temat tego, że świeżo wyciskany sok jest całkowicie pozbawiony błonnika. Chociaż wyciskarki starannie oddzielają miąższ od soku, to jednak część błonnika przenika do napoju. Dowodem tego jest to, że sok z reguły nigdy nie jest idealnie klarowny, a raczej pozostaje naturalnie mętny i można w nim wyczuć drobinki owoców i warzyw, które zawierają niewielkie ilości błonnika.
To, co koniecznie powinieneś wiedzieć to także to, że istnieją dwa rodzaje błonnika. Pierwszy jest nierozpuszczalny w wodzie i to on zostaje oddzielony wraz z pulpą w trakcie przepuszczania składników przez wyciskarkę wolnoobrotową. W owocach i warzywach znajduje się jednak również błonnik rozpuszczalny w wodzie, który pozostaje w soku, zagęszcza go i jest on dostępny dla naszego organizmu. Ten rodzaj błonnika odgrywa istotną rolę. Przede wszystkim zapobiega gwałtownym skokom poziomu cukru we krwi i jest pożywką dla korzystnych bakterii bytujących w naszych jelitach. Odżywia więc mikroflorę jelitową oraz pomaga oczyścić organizm z toksycznych produktów przemiany materii i metali ciężkich. Wpływa też korzystnie na zmniejszenie stężenie cholesterolu.
Odpowiadając na pytanie zamieszczone w nagłówku, podsumowujemy, że świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne zawierają niewielkie ilości błonnika nierozpuszczalnego w wodzie oraz większe ilości błonnika rozpuszczalnego, który wykazuje korzystny wpływ na organizm.
Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu znasz już główne różnice występujące między sokiem, a koktajlem. Wiesz już także, że sok nie jest całkowicie pozbawiony błonnika. Teraz możesz samodzielnie zdecydować, który sposób spożywania owoców i warzyw w postaci napoju będzie dla Ciebie korzystniejszy. My zdecydowanie polecamy picie większej ilości soków. Dzięki nim unikniesz męczącego dla organizmu procesu trawienia i w ciągu 15 minut przyswoisz ponad 90% substancji bioaktywnych, które zapewnią Twojemu ciału odżywienie na poziomie komórkowym i skutecznie wspomogą procesy regeneracyjne. Jeśli natomiast nadal nie możesz zdecydować, czy odpowiedniejszy dla Ciebie będzie sok, czy koktajl, wiedz, że najlepszej jakości wyciskarka posiada w zestawie wymienne sita, dzięki którym możesz regulować gęstość swojego soku i delektować się codziennie, zarówno sokami, jak i koktajlami :) Smacznego!