Soki w cukrzycy?

2022-11-16
Soki w cukrzycy?

Osoby chorujące na cukrzycę często zastanawiają się, czy przy swoim schorzeniu mogą pić świeżo wyciskane soki warzywno-owocowe. Odpowiadamy, że jak najbardziej TAK! Picie soków jest zawsze korzystne dla zdrowia. Ważne, aby przy cukrzycy komponować je z właściwych składników, przestrzegać kilku ważnych zasad i skorzystać z naszych wskazówek. Sprawdź, jakie soki możesz pić przy cukrzycy oraz dowiedz się, w jaki sposób regularne picie soków może pomóc Ci w poprawie Twojego stanu zdrowia!

 

Czym jest cukrzyca i co ją powoduje?

Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, zaliczana obecnie do grupy chorób cywilizacyjnych. Charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi oraz zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białka. Zgodnie z przewidywaniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2030 roku na to schorzenie może cierpieć nawet 380 mln osób na świecie, czyli o ponad 120 mln więcej niż obecnie.

 Za główne przyczyny cukrzycy typu 2 podaje się przede wszystkim czynniki środowiskowe, związane ze współczesnym stylem życia. Należą do nich: nadwaga i otyłość, źle zbilansowana dieta, spożywanie dużej ilości wysoko przetworzonej żywności, stosowanie używek, stres i niski poziom aktywności fizycznej. Można więc śmiało twierdzić, że cukrzyca nabyta powstaje głównie przez złe odżywianie! Co więcej? Właściwa dieta i zmiana stylu życia mogą pomóc odwrócić przykre skutki cukrzycy oraz przywrócić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie.

 

Wpływ diety na cukrzycę - badanie naukowe

Badania brytyjskich naukowców udowodniły, że całkowita remisja cukrzycy typu 2 jest możliwa, dzięki zastosowaniu odpowiedniej diety. [1]

Trwające rok badanie o nazwie Diabetes Remission Clinical Trial zostało przeprowadzone w 2016 roku na grupie złożonej z 280 osób, które chorowały na cukrzycę typu 2. Celem badania było zweryfikowanie, czy za pomocą właściwej diety i osiągając prawidłową wagę można doprowadzić do cofnięcia się choroby.

Ochotnicy, którzy zgłosili się do eksperymentu, zostali podzieleni na dwie grupy. Do jednej z nich zaliczono osoby, zmagające się z chorobą od 6 lat. Grupa ta dostała wskazanie, aby ich dieta była zgodna ze standardowymi zaleceniami żywieniowymi dla cukrzyków, rekomendowanymi przez lekarzy pierwszego kontaktu. W drugiej grupie znalazły się osoby, których staż chorobowy był krótszy. Tej grupie polecono, aby stosowała się do specjalnej diety dla cukrzyków opracowanej przez naukowców, która polegała na znacznym ograniczeniu kalorycznym do 825-853 kalorii dziennie przez pierwsze 3 do 5 miesięcy oraz spożywaniu jedynie pokarmu w postaci płynnej (zup, koktajli i soków). Po tym czasie uczestnicy mogli systematycznie włączać do swojego jadłospisu również inne pokarmy.

Wyniki testów klinicznych były imponujące. U 86% badanych, którzy schudli 15 kg lub więcej nastąpiło cofnięcie się cukrzycy. 57% osób, które straciły na wadze 10-15 kg oraz 34%, u których spadek wagi był mniejszy, także przestało przestało chorować i doświadczać przykrych objawów cukrzycy.

Jednocześnie naukowcy odnotowali remisję cukrzycy tylko u 4% pacjentów z pierwszej grupy kontrolnej, w której spadek wagi przez cały okres trwania badania wyniósł jedynie ok. 1 kg.

 

Czy sok to właściwy wybór w cukrzycy?

Każdy człowiek, także ten cieszący się doskonałym zdrowiem, powinien stosować się do zasad zdrowego odżywiania. Podstawą diety, zgodnie z aktualną Piramidą Żywienia, są warzywa i owoce spożywane w postaci 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu.

Osoby cierpiące na cukrzycę nie powinny więc odwracać się od owoców i warzyw w obawie przed wzrostem poziomu cukru we krwi. Bowiem jedynie regularne spożywanie posiłków złożonych z naturalnych, jak najmniej przetworzonych produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz umiarkowana aktywność fizyczna są w stanie spowodować całkowitą remisję choroby. Warto być świadomym, że skutki cukrzycy mogą być bardzo poważne. Brak chęci do zmiany stylu odżywiania może nieść za sobą wiele ciężkich powikłań, na przykład w postaci zaburzeń i niewydolności narządów takich, jak: oczy, nerki lub serce, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do przedwczesnej śmierci.

W zbilansowanej diecie cukrzyka absolutnie nie powinno zabraknąć świeżych warzyw i owoców, które są skarbnicą składników odżywczych zapobiegających chorobom cywilizacyjnym i pełniących istotną rolę w profilaktyce takich schorzeń, jak cukrzyca. Świeżo wyciskane soki uzyskiwane za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej to doskonały i prosty sposób, aby zadbać o swoje zdrowie i dostarczyć sobie potężnej dawki witamin, minerałów, antyoksydantów i cennych enzymów w łatwo przyswajalnej formie. Sokiem można zastąpić jeden lub dwa posiłki dziennie, co ułatwi także utrzymanie właściwego bilansu energetycznego.

 

Jakie soki pić przy cukrzycy?

Priorytetem w diecie diabetyków jest dbanie o prawidłowy poziom cukru. Soki powinny być więc przyrządzane z produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG ≤55).

 

Z których warzyw można wyciskać soki przy cukrzycy?

Jeżeli chodzi o warzywa, nie ma tu większych ograniczeń. Do woli możesz wyciskać soki z sałaty, szpinaku, rukoli, roszponki, selera naciowego, pomidorów, papryki, ogórków, cukinii, marchewki, pietruszki, kalafiora, kapusty, jarmużu, cykorii, buraka i marchwi. Należy unikać dyni, gdyż zalicza się do warzyw o najwyższym indeksie glikemicznym. Pamiętaj także, że marchew i burak w postaci surowej mają niski indeks glikemiczny, ale po ugotowaniu wskaźnik ten znacząco się podnosi, dlatego warzywa te najlepiej spożywać wyłącznie w formie soków lub surówek.

 

Jakie owoce dodawać do soków przy cukrzycy?

Z owocami jest nieco trudniej. Natomiast stanowczo nie warto się ich obawiać i całkowicie rezygnować z picia soków owocowych. W końcu owoce to bogactwo witamin, minerałów oraz związków o działaniu antyoksydacyjnym. Cukrzykom zaleca się nawet codzienne picie soków z dodatkiem owoców jagodowych, do których należą m.in. jagody, borówki, truskawki, maliny, agrest, wiśnie, porzeczki czy jeżyny. Wykazano bowiem, że mają one pozytywny wpływ na regulowanie poziomu cukru we krwi. W dodatku charakteryzują się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi, a jak wiadomo, przewlekły stan zapalny towarzyszy zarówno cukrzycy, jak i otyłości [2]. Do innych owoców o niskim indeksie glikemicznym, z których można wyciskać świeże soki należą owoce cytrusowe, takie jak grejpfruty, pomarańcze, cytryny, mandarynki, limonki, pomelo, a także gruszki, jabłka, śliwki, niedojrzałe banany, brzoskwinie. Stanowczo odradza się spożycia takich owoców, jak arbuz, ananas, mango, dojrzałe banany, morele lub winogrona. Winogrona, co prawda należą do owoców o niskim indeksie glikemicznym (46), ale zawierają duże ilości cukrów prostych, które nie są wskazane przy cukrzycy. Dostępne są jednak badania naukowe, które wykazały, że ze względu na sporą zawartość związków o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym, spożywanie winogron w umiarkowanych ilościach może pozytywnie wpływać na poziom cukru we krwi [3]. Teza ta wymaga jednak potwierdzenia w dalszych badaniach, więc na chwilę obecną osoby zmagające się z cukrzycą nie powinny zbyt często sięgać po te owoce.

Należy również pamiętać, że owoce nigdy nie powinny stanowić podstawy soku dla diabetyka. Najlepiej postawić na soki warzywne dosładzane dodatkiem wyżej wymienionych owoców.

 

Jakie inne składniki można dodawać do soków przy cukrzycy?

Do soków możesz dodawać także wszelkie możliwe kiełki warzyw oraz zioła np. miętę bazylię, oregano, kolendrę, melisę. Szczególnie cenne w diecie diabetyka są szałwia, pokrzywa, aloes lub mniszek lekarski, które skutecznie obniżają poziom glukozy we krwi, wpływają na regenerację trzustki i przywracają jej zdolność do wytwarzania insuliny. Nie zapominaj także o wartościowych przyprawach takich, jak kurkuma, cynamon lub imbir, które wpływają na obniżenie glikemii oraz mają działanie immunostymulujące.

 

Jeżeli poszukujesz inspiracji i nie wiesz do końca, jak skomponować dla siebie smaczny sok o niskim indeksie glikemicznym, poniżej znajdziesz garść naszych przepisów, które mamy nadzieję, trafią w Twoje gusta smakowe i na stałe zagoszczą w Twoim jadłospisie.

 

Przepis nr 1

2 laski selera naciowego

2 garście roszponki

1 pęczek natki pietruszki

2 jabłka

1 garść borówek

 

Przepis nr 2

2 ogórki

2 zielone jabłka

½ cytryny

1 pęczek mięty

1 garść kiełków brokuła

 

Przepis nr 3

1 grejpfrut

3 marchewki

1 jabłko

2 cm korzenia imbiru

 

Przepis nr 4

2 łodygi selera naciowego

2 garście szpinaku

1 garść malin

1 garść czerwonych porzeczek

1 małe jabłko

 

Przepis nr 5

2 pomidory

1 papryka

1 papryczka chili

Kilka gałązek świeżej bazylii

 

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4754868/

[2] Stull AJ, Cash KC, Johnson WD, Champagne CM, Cefalu WT. Bioactives in blueberries improve insulin sensitivity in obese, insulin-resistant men and women. J Nutr. 2010 Oct;140(10):1764-8

[3] Susan J. Zunino, Type 2 Diabetes and Glycemic Response to Grapes or Grape Products, The Journal of Nutrition, Volume 139, Issue 9, September 2009, Pages 1794S–1800S

pixel