Sokowirówka czy wyciskarka do soku? Co wybrać?

2022-12-07
Sokowirówka czy wyciskarka do soku? Co wybrać?

Zarówno sokowirówka, jak i wyciskarka wolnoobrotowa to urządzenia służące do przygotowywania domowych soków ze świeżych warzyw i owoców. Między tymi dwoma sprzętami są jednak dość istotne różnice, o których powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup jednego z nich. Dowiedz się, czym dokładnie jest sokowirówka i wyciskarka wolnoobrotowa oraz poznaj zalety i wady obu urządzeń.

Wyciskarka a sokowirówka – różnice w budowie

Sokowirówka to urządzenie wirówkowe zbudowane z korpusu z silnikiem napędowym, ostrza ścierającego w kształcie dysku do rozdrabniania składników oraz gęstego sita, przez które filtrowany jest sok. W wyciskarce wolnoobrotowej najważniejszymi elementami odpowiedzialnymi za proces wyciskania soku są wałek ślimakowy miażdżący warzywa i owoce oraz sitko, które oddziela pulpę od płynu.

 

W tej kategorii dostępne są dwa rodzaje urządzeń. Wyciskarki pionowe i poziome różnią się między sobą ułożeniem wałka ślimakowego i sposobem przemieszczania się masy wewnątrz urządzenia. W wyciskarce pionowej moduł wyciskający zamontowany jest pionowo, natomiast w wyciskarce poziomej - poziomo. Wśród wyciskarek poziomych wyróżnia się także urządzenia jedno- lub dwuślimakowe, które posiadają dwa wałki, między którymi składnik soku jest miażdżony

Wyciskarka a sokowirówka - różnice w działaniu

Działanie sokowirówki opiera się na dokładnym ścieraniu składników przez specjalne ostrze, a następnie odwirowaniu soku i oddzieleniu go od pulpy przez obrotowe sito, które może osiągać prędkość nawet do 1200 obrotów na minutę. Sok i miąższ trafiają do osobnych pojemników przez otwory wylotowe.

 

W wyciskarce składniki przepuszczane są przez wolnoobrotowy mechanizm i miażdżone przez wałek ślimakowy bez użycia ostrzy. Ślimak obraca się bardzo powoli i delikatnie rozgniata składniki wykonując, w zależności od modelu, od 30 do 120 obrotów na minutę. Jest to nowoczesna technologia, która pozwala otrzymać sok tłoczony na zimno, a owoce i warzywa nie są rozdrabniane przez ostrza, dzięki czemu ich struktura komórkowa nie ulega uszkodzeniom.

Wyciskarka a sokowirówka - składniki na sok

Sokowirówka doskonale radzi sobie z twardymi warzywami i owocami oraz takimi, które zawierają dużo soku. Za pomocą tego urządzenia można uzyskać sok z marchwi, buraków, jabłek, gruszek, winogron, ananasa, czy pomarańczy. Niestety sokowirówka kompletnie nie nadaje się do warzyw liściastych takich, jak szpinak, jarmuż, natka pietruszki oraz drobnych owoców, np. truskawek, jagód, malin, czy borówek. Z kolei dla wyciskarki wolnoobrotowej nie ma rzeczy niemożliwych. Można wyciskać w nich soki ze wszystkich owoców i warzyw, w tym także jarzyn liściastych, selera naciowego, kiełków, ziół i trawy pszenicznej. Niektóre modele, dzięki specjalnym sitom, z łatwością mogą mielić także orzechy i ziarna na mleko roślinne lub tłoczyć olej z ziaren.

 

Wyciskarka a sokowirówka - konsystencja soku

Sok z sokowirówki jest bardziej wodnisty i klarowny, ale szybko się rozwarstwia, a na jego powierzchni tworzy się obfita piana spowodowana natlenieniem soku przez gwałtowne obroty sita. Dzięki wyciskarce wolnoobrotowej można uzyskać sok o idealnie gładkiej i aksamitnej konsystencji, na którego powierzchni nie zobaczysz piany i następuje mniejsze rozwarstwienie niż przy użyciu sokowirówki.

Wyciskarka a sokowirówka - wydajność

Niewątpliwą zaletą sokowirówki jest to, że ma dużą moc i pracuje szybko, za to niezbyt dokładnie. Oddzielony miąższ najczęściej jest wilgotny, co oznacza, że pozostało w nim jeszcze trochę soku. W przypadku wyciskarek wolnoobrotowych pulpa jest całkowicie sucha, a składniki są wyciskane niemal do ostatniej kropli. Oznacza to, że z tej samej ilości warzyw i owoców uzyskasz więcej soku z wyciskarki wolnoobrotowej niż z sokowirówki.

Wyciskarka a sokowirówka - obsługa, czyszczenie i komfort wyciskania

Sokowirówka jest prosta w użyciu, łatwo się składa, a szeroki otwór wsadowy sprawia, że mniej czasu trzeba poświęcić na krojenie produktów. Wyciskarki wolnoobrotowe montuje się równie łatwo i szybko, ale zawierają sporo ruchomych części, co wydłuża czas czyszczenia. Większość dostępnych modeli posiada także mniejszy otwór wsadowy, dlatego trzeba poświęcić więcej czasu na krojenie i właściwe przygotowanie składników na sok. Wolniejsze działanie wyciskarki oznacza także więcej czasu spędzonego w kuchni. Wyciskraki wolnoobrotowe są za to zdecydowanie bardziej ciche i generują niższy poziom hałasu w stosunku do sokowirówki.

Wyciskarka wolnoobrotowa a sokowirówka - jakość soku

Pod względem wartości odżywczych zawartych w soku, bez wątpienia wygrywa wyciskarka wolnoobrotowa. Przeciskanie składników przez bardzo wolno obracający się ślimak miażdżący powoduje, że nie są one poddawane gwałtownemu cięciu, jak w przypadku sokowirówki oraz nie ulegają procesom utleniania, przez co zachowują maksymalną ilość witamin, minerałów, enzymów i fitosubstancji. Szybkie obroty sokowirówki połączone z siłą tarcia generują wysoką temperaturę, która z kolei przyczynia się do niszczenia wartościowych składników odżywczych zawartych w warzywach i owocach. Sok wyciskany za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej można przechowywać nawet 48 godzin bez obaw o istotne obniżenie jego jakości. Soki z sokowirówki najlepiej wypić od razu po przyrządzeniu.

Sokowirówka - wady i zalety

Zalety sokowirówki:

 

  • jest tania i łatwo dostępna

  • jest prosta w użyciu i łatwo się składa

  • dzięki szybkim obrotom i pracy urządzenia, sok można otrzymać w kilka chwil

  • duży otwór wsadowy sprawia, że nie trzeba poświęcać czasu na dokładne krojenie składników

  • dobrze wyciska sok z większości warzyw i owoców

  • jest łatwa w czyszczeniu

  • sok jest klarowny i wodnisty, więc przyjemnie gasi pragnienie

 

Wady sokowirówki:

 

  • sok otrzymany z sokowirówki jest bardziej pienisty i szybko się rozwarstwia

  • nie nadaje się do wyciskania soku z warzyw liściastych, selera naciowego i owoców jagodowych

  • szybkie obroty i cięcie składników przez ostrze obniżają wartość odżywczą otrzymanego soku

  • sok należy spożyć od razu po przygotowaniu

  • urządzenie pracuje głośno, dlatego uniemożliwia wyciskanie soku w godzinach porannych lub późnowieczornych, gdy inni domownicy śpią

  • nie posiada dodatkowych funkcji, takich jak tłoczenie oleju, czy możliwość przygotowania mleka roślinnego lub sorbetu

 

Wyciskarka wolnoobrotowa - wady i zalety

Zalety wyciskarki:

 

  • wolnoobrotowy mechanizm nie nagrzewa składników i nie powoduje utleniania substancji odżywczych, dzięki czemu otrzymujemy sok wysokiej jakości, pełen witamin, minerałów, enzymów i fitoskładników

  • możliwość wyciskania soku z dowolnej rośliny, w tym zielonych warzyw liściastych, ziół, selera naciowego i owoców jagodowych

  • sok ma idealnie gładką i aksamitną konsystencję

  • sok wyciskany jest ze składników do ostatniej kropli, a pulpa pozostaje sucha

  • jest bardzo wydajna - większa ilość otrzymanego soku niż z sokowirówki

  • możliwość przechowywania gotowego soku przez minimum 48 h bez utraty cennych składników odżywczych

  • jest łatwa w użyciu, a jej obsługa nie wymaga wiele wysiłku, ani specjalnych umiejętności

  • wiele modeli posiada dodatkowe funkcje takie, jak możliwość przygotowania mleka roślinnego, sorbetów, czy domowego tofu.

  • pracuje cicho

 

Wady wyciskarki:

 

  • jest to zdecydowanie droższy sprzęt niż sokowirówka

  • czyszczenie poszczególnych elementów wymaga poświęcenia większej ilości czasu

  • wiele modeli posiada wąski otwór wlotowy, przez co konieczne jest pokrojenie składników na mniejsze kawałki

  • proces wyciskania soku odbywa się wolniej niż w przypadku sokowirówki

Wyciskarka wolnoobrotowa czy sokowirówka - co wybrać?

Analizując wady i zalety poszczególnych urządzeń, a także biorąc pod uwagę nasze osobiste doświadczenia, zdecydowanie polecamy wybrać wyciskarkę wolnoobrotową, a nie sokowirówkę. Wyciskarki reprezentują nowoczesną i innowacyjną technologię polegającą na wolnych obrotach ślimaka miażdżącego, co pozwala zachować maksimum wartościowych substancji w soku. To urządzenia uniwersalne, umożliwiające przygotowanie soków z dowolnych roślin, w tym także warzyw liściastych, selera naciowego, ziół, kiełków i drobnych owoców. Są ciche, wydajne i bardzo precyzyjne. Oddzielona pulpa jest całkowicie sucha, co oznacza, że sok został dokładnie oddzielony od miąższu. Wyciskarki pozwalają na przygotowanie również gęstych koktajli, lodów, sorbetów, sosów, przecierów, mlecznych napojów roślinnych, czy olejów.

Kuvings Revo830 - rewolucja w wyciskaniu soków

Jeśli już wiesz, które urządzenie jest bardziej innowacyjne i na miarę współczesnych, wymagających czasów, to teraz mamy dla Was hit! Najnowszy model wyciskarek Kuvings, który miał swoją premierę latem 2022 roku, przełamuje wszelkie schematy. Łączy bowiem w sobie zalety wyciskarek pionowych i poziomych, z których te drugie do tej pory uznawane były za najlepsze sprzęty do wyciskania soku z zielonych liści i selera naciowego.

 

Kuvings Revo830 wyciska warzywa liściaste i łodygi selera do ostatniej kropli i bez żadnego problemu. Dzięki temu sprzętowi możesz zrobić sok ze szpinaku, jarmużu, pokrzywy, czy mniszka lekarskiego, mając pewność, że wszystko co najlepsze z roślin przedostało się do Twojego soku. Model ten wyposażony został dodatkowo w dwa wloty, z których jeden o szerokości 9 cm nie wymaga dzielenia na części jabłek, cytryn, czy pomarańczy. Można wrzucić cały owoc lub warzywo, bez poświęcania czasu na odpowiednie przygotowanie składników. Drugi, wąski wlot to kolejna innowacja, która pozwala na wyciskanie soku z całych marchewek, pietruszek, czy selera naciowego. Wystarczy umyć warzywa i wsunąć je do otworu, w którym znajduje się specjalne ostrze SmartCut tnące składniki na mniejsze kawałki.

 

Model Kuvings Revo830 posiada także silnik klasy gastronomicznej, co zapewnia nawet do 40 minut cichej i wydajnej pracy. Sprzęt ten doskonale nadaje się do przygotowania soków, smoothies i owocowych sorbetów, dzięki trzem rodzajom sita w zestawie. Urządzenie wykonane jest z bezpiecznych materiałów nie zawierających szkodliwego BPA i Bisfenolu F. Model Kuvings Revo830 jest naprawdę niesamowity i odmienia życie wszystkich pragnących zadbać o własne zdrowie i którzy do tej pory korzystali z sokowirówek lub starszych modeli wyciskarek wolnoobrotowych.

 

Jeśli informacje zebrane w tym artykule przekonały Cię do zakupu wyciskarki wolnoobrotowej, serdecznie zachęcamy do bliższego zapoznania się z modelem Kuvings Revo830 dostępnego aż w 4 różnych wersjach kolorystycznych! Dobierz urządzenie idealnie dopasowane do wystroju swojej kuchni!

pixel