W jaki sposób czerwone soki wpływają na serce?

2023-05-24
W jaki sposób czerwone soki wpływają na serce?

Warzywa i owoce to bogactwo cennych dla zdrowia witamin, minerałów, aktywnych enzymów i naturalnych antyoksydantów. Prawdopodobnie wiesz, że rośliny jadalne dzieli się na różne grupy kolorystyczne, które są bezpośrednio związane z ich składem oraz oddziaływaniem na organizm człowieka. Każda grupa kolorystyczna w określony sposób wpływa na nasze zdrowie i dostarcza nam nieco innych substancji odżywczych.

 

Warzywa białe takie, jak seler, pietruszka, czosnek, ze względu na obecność allicyny, wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antybakteryjne. Warzywa i owoce żółto-pomarańczowe, np. marchew, dynia, pomarańcze zawierają najwięcej beta-karotenu odpowiedzialnego za prawidłowy koloryt skóry i chroniącego skórę przed działaniem promieni słonecznych. Jest też grupa zielona — do której zaliczają się wszystkie warzywa liściaste — wartościowa między innymi ze względu na zawartość luteiny zapobiegającej chorobom oczu i poprawiającej jakość wzroku. Grupa fioletowa czyli, np. bakłażan, borówki, jeżyny z antocyjanami na czele odgrywa z kolei ważną rolę w prewencji chorób nowotworowych. Grupa czerwona, czyli m.in. pomidory, papryka, truskawki i maliny, której dziś poświęcamy ten wpis, to z kolei najlepszy strażnik zdrowia Twojego serca. Warzywa i owoce o barwie czerwonej nie tylko zapobiegają chorobom serca, ale także pomagają je wyleczyć wtedy, gdy coś już mu doskwiera. Dowiedz się, dlaczego czerwone soki mają pozytywny wpływ na serce i poznaj kilka przepisów na najlepsze, czerwone soki z wyciskarki wolnoobrotowej!

Jak czerwone owoce i warzywa wpływają na serce?

Kolor czerwony od zawsze kojarzony jest z sercem i z miłością. Coś w tym jest i niebezpodstawnie owoce i warzywa w kolorze czerwonym mają tak fenomenalny wpływ na zdrowie serca i układ krążenia. Truskawki, wiśnie, arbuzy, papryka, czy pomidory zawdzięczają swoją barwę fitoskładnikom, zwanym karotenoidami, do których zalicza się m.in. likopen - jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy w naturze zwalczających wolne rodniki oraz odgrywający niezwykle ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu serca i całego układu krążenia.

Kilka słów o wolnych rodnikach

W naszym organizmie naturalnie występują wolne rodniki, czyli cząsteczki będące efektem ubocznym wszystkich procesów życiowych, do których zalicza się nawet oddychanie, czy ekspozycja skóry na światło słoneczne. Wolne rodniki są potrzebne dla wielu procesów biologicznych zachodzących w ludzkim ciele, jednak produkowane w nadmiarze mogą być szkodliwe i niebezpieczne. Wolne rodniki powstają w nadmiarze m.in. na skutek palenia papierosów, zanieczyszczenia powietrza, diety obfitującej w wysoko przetworzone pokarmy, braku aktywności fizycznej, czy niewystarczającej ilości snu. Jeżeli przestrzegamy reguł zdrowego stylu życia i dbamy o równowagę w organizmie pomiędzy wolnymi rodnikami a antyokdysantami, to działanie wolnych rodników zostaje zneutralizowane i nie powodują już one szkód. Z kolei, gdy nasze nawyki i przyzwyczajenia w znacznym stopniu odbiegają od tych zasad, wtedy organizm narażony jest na utlenianie i tzw. stres oksydacyjny, który zaczyna uszkadzać białka, błony komórkowe i DNA przyczyniając się do szybszego starzenia, powstawania stanów zapalnych i wielu schorzeń, w tym chorób serca i układu sercowo-naczyniowego.

Przeciwutleniacze zawarte w czerwonych owocach i warzywach unieszkodliwiają wolne rodniki i obniżają stres oksydacyjny. Zaliczają się do nich przede wszystkim: likopen, który stabilizuje pracę serca, obniża ciśnienie krwi i reguluje poziom cholesterolu oraz przeciwzapalne antocyjany uszczelniające i wzmacniające naczynia krwionośne oraz działające protekcyjnie na układ krążenia.

Czerwone soki na straży Twojego serca

Aby chronić i wzmacniać swoje serce, spożywaj jak najwięcej owoców i warzyw w kolorze czerwonym. Najłatwiejszym sposobem, aby dostarczyć sobie fitoskładników działających proaktywnie dla serca i układu krążenia jest picie czerwonych soków z wyciskarki wolnoobrotowej. Czy dasz radę zjeść 1 kg buraków lub pomidorów na jeden posiłek? Jest to raczej mało prawdopodobne. Z owocami bywa łatwiej, jednak nadal nie tędy droga. Soki nie dość, że nie zapychają żołądka i momentalnie się trawią, to składniki w nich zawarte trafiają od razu do krwioobiegu i aktywują odpowiednie procesy. Z jakich czerwonych owoców i warzyw warto więc wyciskać soki?

Pomidory

Pomidor jest jednym z najlepszych źródeł likopenu. Zawiera także sporą ilość potasu, który dodatkowo wspiera prawidłową pracę serca, reguluje ciśnienie krwi oraz pozytywnie wpływa na kurczliwość mięśni. Pomidory to także bogactwo witaminy C - kolejnego silnego antyoksydantu, który zwalcza wolne rodniki w organizmie. Witamina K ma z kolei silne właściwości regulujące krzepliwość krwi.

Papryka

Papryka, poza likopenem, zawiera także rutynę - substancję uważaną za niezbędną dla prawidłowej pracy serca. Rutyna wzmacnia naczynia krwionośne, zapobiega powstawaniu zakrzepów i reguluje ciśnienie tętnicze. Poza tym w tym czerwonym warzywie znajdziemy również potas, magnez, witaminy z grupy B oraz dużą ilość witaminy C. Papryka stanowi więc idealny miks substancji działających z korzyścią dla serca.

Burak

Burak, czyli polski superfood ma rewelacyjny wpływ na zdrowie serca i układu krążenia. Jego moc tkwi nie tylko w likopenie. W buraku znajdziemy bowiem aminokwas, zwany betainą, która w połączeniu z kwasem foliowym obniża poziom homocysteiny odpowiedzialnej za zwiększenie ryzyka rozwoju miażdżycy. Sok z buraka reguluje poziom cholesterolu i przeciwdziała zwapnieniom naczyń krwionośnych. Z kolei obecność azotanów przekształcanych w organizmie w tlenek azotu skutecznie obniża ciśnienie krwi. Burak to także bardzo dobre źródło żelaza, co sprawia, że to korzeniowe warzywo działa krwiotwórczo i wzmacnia cały układ krwionośny.

Truskawki

Truskawki bogate są w antocyjany i likopen, a przy okazji zawierają więcej witaminy C niż pomarańcze. Badania naukowe potwierdziły, że truskawki przyczyniają się do obniżenia ryzyka chorób układu sercowo- naczyniowego, a regularne ich spożywanie może obniżyć ryzyko zawału serca u kobiet niemal o 32%.

Maliny

Maliny jako źródło likopenu i beta-karotenu, a także potasu, magnezu i innych składników mineralnych doskonale wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego. Zapobiegają schorzeniom serca, zawałom, miażdżycy i nadciśnieniu tętniczemu.

Granat

Owoc granatu to prawdziwa bomba przeciwutleniaczy, w tym likopenu i antocyjanów. Poza tymi kluczowymi substancjami, granat dodatkowo zawiera mnóstwo witaminy C, E, B1, B2, A oraz kwasu foliowego i beta karotenu. Jest też bogaty w magnez, potas, fosfor, wapń, krzem i jod. Ta mieszanka sprawia, że sok z granatu ma silne właściwości przeciwzapalne, skutecznie obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom cholesterolu, uelastycznia naczynia krwionośne, a tym samym zmniejsza ryzyko niedokrwienia serca.

Arbuz

Arbuzy wyróżniają się ogromnym potencjałem przeciwzapalnym i przeciwutleniającym. To owoc bogaty w likopen, dlatego wykazuje pozytywny wpływ na serce i układ krążenia. Sok z arbuza obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi i ogranicza powstawanie płytki miażdżycowej. Arbuz zawiera także cytrulinę, która w organizmie przekształca się w argininę, a następnie w tlenek azotu rozszerzający tętnice i ułatwiający przepływ krwi przez naczynia krwionośne.

Czerwona porzeczka

Czerwona porzeczka to nie tylko źródło owianego już sławą likopenu. W tym uroczym owocu kryje się także duża zawartość przeciwutleniającej witaminy C oraz potasu stabilizującego pracę serca i obniżającego ciśnienie tętnicze. Witamina PP dodatkowo redukuje poziom cholesterolu we krwi i wspiera profilaktykę chorób serca.

Czereśnie

Słodkie i pyszne czereśnie to kolejny owoc zawierający dużą ilość likopenu, a także potasu, który dobroczynnie wpływa na serce. Kwercetyna dodatkowo pomaga pozbyć się złego cholesterolu i obniża przepuszczalność naczyń krwionośnych.

Przepisy na czerwone soki dla serca

Wiesz już, dlaczego czerwone warzywa i owoce tak dobrze wpływają na kondycję Twojego serca. Przyszedł więc czas na sokowe przepisy, które musisz koniecznie wypróbować, aby znaleźć swój ulubiony czerwony sok! Podrzucamy garść inspiracji.

 

Sok z buraka I

  • 3 buraki

  • 2 jabłka

  • 2 laski selera naciowego

  • ½ cytryny

 

 

Sok z buraka II

  • 1 kg buraków

  • 2 marchewki

  • 1 jabłko

  • 2 cm korzenia imbiru

 

Sok z pomidorów

  • 1 kg pomidorów malinowych

  • 2 łodygi selera naciowego

  • garść świeżej bazylii

  • szczypta soli

 

Sok z pomidorów na ostro

  • 1 kg pomidorów

  • 1 papryczka chili

  • 1 ząbek czosnku

  • szczypta soli

  • szczypta pieprzu

 

Sok pomidorowo-paprykowy

  • 3 pomidory malinowe

  • 2 papryki czerwone

  • ½ pęczka natki pietruszki

 

Sok z truskawek i arbuza

  • ½ kg truskawek

  • 250 g arbuza

  • 1 cytryna

 

Sok z truskawek, pomidorów i malin

  • ½ kg truskawek

  • 2 pomidory malinowe

  • 2 garście malin

  • 1 limonka

 

Sok z granatu

  • 1 duży granat

  • 2 pomarańcze

 

Sok malinowo-arbuzowy

  • 4 duże plastry arbuza

  • 1 szklanka malin

  • 1 limonka

 

Sok z czereśni i porzeczek

  • ½ kg wydrylowanych czereśni

  • 1 szklanka porzeczek

  • 2 jabłka

pixel